[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Niemcy powinny inaczej modyfikować swoją politykę wobec Polski

Z jednej strony nieustannie jesteśmy zagrożeni militarnym imperializmem rosyjskim. Z drugiej strony coraz częściej napotykamy na presję polityczną i gospodarczą ze strony Niemiec. Najwyższy czas, żeby Niemcy zdały sobie sprawę, że ich odpowiedzialność za II wojnę światową, za straszliwe szkody wyrządzone Polsce, sprawia, że powinny swoją politykę inaczej modyfikować. Do dzisiaj nie zostały zapłacone należne nam reparacje – powiedział poseł Antoni Macierewicz, były szef Ministerstwa Obrony Narodowej, w czwartkowym felietonie z cyklu „Głos Polski” w TV Trwam.

Marszałek senior Sejmu IX kadencji zwrócił uwagę na „nasiloną presję polityczną, jaką Niemcy próbują wywierać na Polskę. To szczególnie niepokojące m.in. ze względu na sytuację międzynarodową, która powinna jednoczyć wszystkie państwa europejskie wobec zagrożeń ze strony układu wschodniego”.

– To niepokojące także z tego względu, że jesteśmy w trakcie ustalania Polskiego Ładu, który w olbrzymim stopniu zależy od pieniędzy z Unii Europejskiej. Wątpliwości, jakie są w stanowisku Niemiec w związku z tymi pieniędzmi, są bardzo duże. W tej sytuacji informacje docierające z Niemiec są bardzo niepokojące. Okazuje się, że państwowa stacja radiowa Deutsche Welle opublikowała informacje, że Komisja Europejska (na jej czele stoi Ursula von der Leyen, główna współpracownica kanclerz Niemiec) wykorzysta wszystkie możliwości, które mówią o uzależnieniu wypłaty pieniędzy od różnorodnych ideologicznych przesłanek, jak tzw. praworządność i temu podobne – powiedział Antoni Macierewicz.

Będzie wykorzystywała wszystkie narzędzia, żeby pieniądze z UE były realizowane zgodnie z zasadami, jakich chce polska opozycja – kontynuował polityk.

– To rzecz niezwykła, gdy Niemcy – a Deutsche Welle jest ich reprezentantem – zapowiadają, że będą atakowały Polskę, będą próbowały kształtować polską gospodarkę, jak chce opozycja, przeciwko polskiemu rządowi. To jawna zapowiedź działania na szkodę Polski – zaznaczył b. szef MON.

Autor felietonu odniósł się także do niemieckiej gazety „Die Welt”, która „stworzyła artykuł mówiący, jak wielkim niebezpieczeństwem dla Europy, a w szczególności dla Niemiec, jest budowa elektrowni atomowych w Polsce”.

– Chodzi o to, że Niemcy obawiają się, że oparcie naszej energetyki (…) na energii atomowej da Polsce absolutną gwarancję suwerenności energetycznej. Niemcy nie będą miały już szansy, w oparciu o surowce z Rosji, wpływać i uzależniać polską energetykę od siebie. Te dwa ataki są naprawdę niesłychanie groźne – podkreślił poseł PiS.

– Z jednej strony nieustannie jesteśmy zagrożeni militarnym imperializmem rosyjskim. Z drugiej strony coraz częściej napotykamy na presję polityczną i gospodarczą ze strony Niemiec. Najwyższy czas, żeby Niemcy zdały sobie sprawę, że ich odpowiedzialność za II wojnę światową, za straszliwe szkody wyrządzone Polsce, sprawia, że powinny swoją politykę inaczej modyfikować. Do dzisiaj nie zostały zapłacone należne nam reparacje – dodał były minister obrony narodowej.

radiomaryja.pl

drukuj