fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Jeśli zapomnimy o roli Kościoła, to nie ocalimy niepodległości

Musimy sobie przypomnieć, jak nieprawdopodobną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał polski Kościół. Wielu kapłanów poświęciło swoje życie dla Polski. Jeżeli dzisiaj o tym zapomnimy, to miejmy świadomość, że nie ocalimy niepodległości. Nie tylko ze względów geopolityczno-militarnych, ale przede wszystkim ze względu na utratę zdolności do kształtowania polskiej cywilizacji, której fundamentem jest chrześcijaństwo – powiedział Antoni Macierewicz, b. szef Ministerstwa Obrony Narodowej, na antenie Radia Maryja w felietonie „Głos Polski”.

W całej Polsce w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odbywały się procesje eucharystyczne. Księża biskupi podkreślali, że to dzięki Eucharystii wychodzimy do świata z miłością i miłosierdziem. [czytaj więcej

– Czcimy święto najgłębszej tajemnicy chrześcijaństwa i najważniejszego punktu odniesienia w wierze, a także w życiu codziennym. Głęboko uświadamiamy sobie, po co chodzimy do kościoła. Robimy to po to, żeby wynieść z niego wiarę i przekazać ją do naszych domów, miejscowości, na ulice i place. Robimy to po to, żeby Kościół stał się punktem odniesienia w kształtowaniu życia publicznego w obecności Chrystusa w naszym życiu codziennym. Jest to dziś niesłychanie ważne święto, które niesie istotne przesłanie – po wielu dramatycznych sytuacjach, po półtora roku pandemii uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest nasza obecność w Kościele i jak ważne jest czerpanie z Kościoła – wskazał Antoni Macierewicz.

Były szef resortu obrony zwrócił także uwagę na to, że „przesłanie to jest jednym z najtrudniejszych, ale i największych wyzwań dla każdego katolika”.

– Wyzwanie to powoduje dzisiaj olbrzymi atak ze strony formacji antychrześcijańskich, także antypolskich. Dotyczy to jednak całego świata chrześcijańskiego – podkreślił autor felietonu.

Antoni Macierewicz wskazał, że „musimy się zastanowić, czy Polska miałaby szansę na uzyskanie niepodległości bez wiary. Przypomnieć sobie, jak nieprawdopodobną rolę odegrali polscy kapłani, polski Kościół”.

– Ks. prymas August Hlond, ks. prymas Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II, męczennicy – ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak, ks. Sylwester Zych – którzy poświęcili życie dla Polski, dla „Solidarności”, dla odzyskania niepodległości. To jest najważniejsza świadomość, która musi nam codziennie towarzyszyć. Jeżeli dzisiaj o tym zapomnimy, to miejmy świadomość, że nie ocalimy niepodległości. Nie tylko ze względów geopolityczno-militarnych, ale przede wszystkim ze względu na utratę zdolności do kształtowania polskiej cywilizacji, której fundamentem jest chrześcijaństwo. To musimy sobie zawsze przypominać – zaznaczył b. szef MON.

Cały felieton dostępny jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl