fot. PAP/EPA

Kościół na Kubie obchodzi 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w tym kraju

W dniach 22-31 stycznia Kościół na Kubie obchodzi 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II. Z tej okazji papież Franciszek zwrócił się ze swoim przesłaniem do Kubańczyków. Obchodom kościelnym towarzyszą wydarzenia kulturalne we wszystkich diecezjach na wyspie.

„Chciałbym, aby w tym czasie na nowo odżyły w Waszych sercach gesty i słowa, które mój poprzednik skierował do Was w trakcie swojej wizyty, żeby na nowo dziś pobrzmiały z mocą i dały nowy impuls, by z nadzieją i determinacją kontynuować budowę przyszłości tego narodu” – napisał papież Franciszek.

Gościem specjalnym rocznicowych obchodów jest ks. kard. Beniamin Stella, który 25 lat temu pełnił na Kubie funkcję nuncjusza apostolskiego i osobiście przygotowywał wizytę św. Jana Pawła II.

Pierwszą Mszę św. Papież Polak odprawił na ziemi kubańskiej w Santa Clara, na terenie kompleksu sportowego „Manuel Fajardo”, u podnóża majestatycznego wzgórza Capiro, gdzie dziś stoi jego pomnik. W tym miejscu po 25 latach mieszkańcy Santa Clara zgromadzili się na modlitwie różańcowej, a młodzi lektorzy i akolici z całej diecezji poznawali postać świętego Papieża.

„Trzeba się troszczyć o godny dom dla rodzin i jedność środowiska rodzinnego, by mogły z radością przekazywać wartości etyczne i tworzyć odpowiedni klimat wysokich ideałów i życia wiarą” – upominał się o kubańską rodzinę Jan Paweł II w homilii wygłoszonej w Santa Clara 22 stycznia 1998 roku.

„Od tych pamiętnych dni, my Kubańczycy, nie byliśmy już tacy sami. Coś nowego zaczęło dziać się w wielu synach tej kubańskiej ziemi” – wspomina tamte wydarzenia ks. bp Arturo González Amador, ordynariusz diecezji Santa Clara.

Po dwudziestu pięciu latach, w obliczu masowej emigracji, rosnącego ubóstwa i rozbicia kubańskich rodzin, papieskie wołanie jeszcze mocniej domaga się wysłuchania.

„Wizyta Jana Pawła II rozbudziła na nowo działalność misyjną Kościoła. Powstały nowe wspólnoty w miejscach, gdzie dotychczas nie istniały. Wiele rodzin udostępniło swoje domy na potrzeby katechezy i sprawowania sakramentów” – podkreśla z radością ks. bp Arturo González Amador.

„Jan Paweł II, posłaniec Prawdy i Nadziei” – pod takim hasłem 21 stycznia otwarto w Santa Clara wystawę poświęconą Papieżowi Polakowi, która obok organizowanych gali i koncertów ma przybliżyć Kubańczykom postać św. Jana Pawła II i podkreślić znaczenie jego historycznej wizyty na Kubie.

ks. Marek Gubernat MSF

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl