[TYLKO U NAS] A. M. Siarkowska: Należałoby zdecydowanie zwiększyć kwotę gwarantowaną w ramach Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych

Jeżeli państwo nie tylko zachęca obywateli do szczepień, ale czasem wręcz zobowiązuje, to powinno gwarantować świadczenia kompensacyjne w sytuacji, kiedy dana osoba ma negatywne konsekwencje zdrowotne. Jednak uważam, że docelowo należałoby zdecydowanie zwiększyć kwotę gwarantowaną – mówiła w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja poseł PiS Anna Maria Siarkowska, odnosząc się do uchwalenia Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

Poseł Anna Maria Siarkowska pozytywnie oceniła fakt, że Sejm w końcu zdecydował o uchwaleniu Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

– Jeżeli państwo nie tylko zachęca obywateli do szczepień, ale czasem wręcz zobowiązuje, to powinno gwarantować świadczenia kompensacyjne w sytuacji, kiedy dana osoba ma negatywne konsekwencje zdrowotne związane z przyjęciem preparatów szczepionkowych – mówiła.

Zwróciła jednak uwagę, że obecne rozwiązania są według niej niewystarczające.

– Nie obejmują one – po pierwsze – sytuacji, w której osoba przyjmuje preparat, a w dalszej kolejności następuje zgon. Tutaj rodzina nie może liczyć na żadne świadczenia. Jednocześnie warunki wypłaty świadczeń kompensacyjnych są bardzo rygorystyczne. Między innymi wymaga to hospitalizacji powyżej 14 dni, a maksymalna wysokość świadczenia to 100 tys. złotych – wskazywała.

Dodała, że cała pula świadczeń zawiera się w kwocie, która pozwoli na wypłatę maksymalnych świadczeń zaledwie 55 osobom.

– To jest kwota 5,5 mln złotych. Oczywiście te wypłaty nie będą zawsze w pełnej wysokości, nie mniej jednak uważam, że docelowo należałoby tę kwotę gwarantowaną zdecydowanie zwiększyć, jak i zastanowić się nad tym, w jaki sposób rekompensować niepożądane odczyny poszczepienne osobom, których hospitalizacja być może jest krótsza, ale które również mają poważne konsekwencje zdrowotne związane z przyjęciem preparatu szczepionkowego – mówiła polityk.

radiomaryja.pl

drukuj