fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] A. Krampichowski: Hakerzy chcą wytworzyć psychozę strachu i spowodować utratę zaufania obywateli do organów państwowych

W atakach hakerskich przejawiających się m.in. w metodzie spoofingu korzyść majątkowa jest rzeczą drugorzędną. Przede wszystkim chodzi o utratę zaufania obywateli do organizacji, które są odpowiedzialne za stanowienie prawa. Spójrzmy na ataki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Centralne Biuro Antykorupcyjne czy na polityków. Tworzy się psychoza strachu. Hakerom zależy na jej wytworzeniu, abyśmy nie mieli nigdy pewności, czy dzwoniący jest faktycznie tym, za kogo się podaje – powiedział Adam Krampichowski, ekspert ds. bezpieczeństwa, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Metoda spoofingu coraz częściej skutkuje utratą oszczędności. To nowy sposób cyberprzestępców, dzięki któremu wyłudzają dane osobowe oraz pieniądze. Policjanci apelują o ostrożność w czasie telefonicznej weryfikacji tożsamości – napisał portal ostrzegamy.online. [czytaj więcej] 

– Spoofing to podszywanie się pod osoby fizyczne, organizacje czy sektor publiczny. Są na przykład przypadki, w których na telefonie polityków wyświetlał się numer zaprzyjaźnionego polityka. Okazywało się jednak, że ktoś podszywa się pod te dane. (…) W Polsce w ostatnim czasie został wprowadzony alert dot. cyberataków po atakach hakerskich na Ukrainę. U nas też mieliśmy z nimi do czynienia. Śmiem przypuszczać, że to pierwsze „kąski” docierające na terytorium Rzeczpospolitej – powiedział Adam Krampichowski.

Ekspert ds. bezpieczeństwa zauważył, że w Europie Środkowo-Wschodniej coraz częściej dochodzi do ataków w cyberprzestrzeni. Mamy też do czynienia z kryzysem migracyjnym, m.in. na granicy polsko-białoruskiej.

– Patrząc na pandemię oraz powyższe wydarzenia, działania hakerskie będą się pogłębiać. Coraz więcej ludzi przechodzi bowiem w wirtualny tryb życia. Przynosi to negatywne konsekwencje – podkreślił.

Gość TV Trwam podkreślił, że „korzyść majątkowa jest rzeczą drugorzędną w przypadkach, jakie obserwujemy na terenie Polski”.

– Chodzi o utratę zaufania obywateli do organizacji odpowiedzialnych za stanowienie prawa. Spójrzmy na atak na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Centralne Biuro Antykorupcyjne czy na polityków. Tworzy się psychoza strachu. Hakerom zależy na jej wytworzeniu – abyśmy nie mieli nigdy pewności, czy dzwoniący jest faktycznie tym, za kogo się podaje. Taki cel chce się osiągnąć w całej Europie – zwrócił uwagę.

Jak ustrzec się przed spoofingiem? Adam Krampichowski polecił uwierzytelnienie.

– Powinniśmy zadać swojemu rozmówcy pytanie, na które tylko on zna odpowiedź. Możemy zapytać, czy wie, jak na imię ma nasza córka, jak nazywa się miejscowość, w której mieszkamy i tym podobne. To są proste sposoby, a chodzi o informacje, jakie znają tylko nasi bliscy, znajomi. Jeśli ktoś dzwoni z ZUS-u, musimy pamiętać, że przede wszystkim Zakład kontaktuje się z nami za pośrednictwem ePUAP. Jeśli odbierzemy taki telefon, możemy się rozłączyć i zadzwonić na infolinię ZUS i tam uzyskać informacje – powiedział ekspert ds. bezpieczeństwa.

– Zalecam obserwowanie stron CERT i NASK, gdzie takie rzeczy są monitorowane. Są też na bieżąco przekazywane lokalnej społeczności – dodał.

W ostatnich dniach ofiarami spoofingu padły osoby związane z sejmową opozycją, m.in. Borys Budka, Paulina Matysiak czy były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego za rządów PO-PSL, Paweł Wojtunik.

– Obecnie w Polsce celowo atakowane są tego typu osoby, żeby wywołać efekt pokazujący, że partie rządzące wpływają na opozycję. Nie idźmy tym torem. Atakowane są różne osoby oraz instytucje, nie tylko opozycja. (…) Dzisiejsza sytuacja negatywnie wpływa na odbiór Polski w ujęciu międzynarodowym. Po to ataki kierowane są na opozycję, żeby zdestabilizować pozycję naszego kraju – zaznaczył gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl