pixabay.com

Niemiecki NGO: W kraju panuje pandemia samotności; COVID-19 tylko pogłębia to zjawisko

W Niemczech panuje pandemia samotności, a epidemia COVID-19 i związana z nią izolacja tylko pogłębia to zjawisko – alarmuje Niemieckie Stowarzyszenie Społeczne (SoVD). Organizacja apeluje o zwołanie krajowego szczytu dotyczącego samotności.

„Politycy nie mogą dłużej przyglądać się temu, jak duża część społeczeństwa popada w samotność z powodu pandemii koronawirusa” – ostrzegł szef SoVD Adolf Bauer.

Jeszcze przed pandemią COVID-19 ponad cztery miliony mieszkańców Niemiec cierpiało z powodu samotności – zaznaczył. Bauer uzupełnił, że od tego czasu sytuacja się pogorszyła, niektóre grupy są wykluczane z życia społecznego przez towarzyszącą epidemii izolację, a co piąta osoba nie czuje już, że należy do społeczeństwa.

Bauer zwrócił uwagę na ostatnie badanie federalnego ministerstwa ds. rodziny, według którego odsetek osób powyżej 80. roku życia, które są samotne wynosi ponad 12 proc. i jest dwa razy większy niż przed pandemią.

Szef SoVD zaznaczył, że to dzwonek alarmowy, a rozprzestrzenianie się samotności może prowadzić do dalszych podziałów społecznych, a w długiej pespektywie zagrażać demokracji.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl