[TYLKO U NAS] A. Konieczny: Rola lasów w Polsce jest niezwykła

Dzisiaj prezentujemy dorobek naszych Lasów Państwowych, które od II wojny światowej dwukrotnie zwiększyły zasoby, jeśli chodzi o ilość drzew, jaką mamy w Polsce – mówił na antenie Radia Maryja w piątkowych „Aktualnościach dnia” Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Las i gospodarka leśna to wiodący temat w Pawilonie Polskim podczas piątego dnia szczytu klimatycznego w Katowicach. Jak wskazał Andrzej Konieczy, rola lasów w Polsce jest „niezwykła”.

– Dzisiaj prezentujemy dorobek naszych Lasów Państwowych, które od II wojny światowej dwukrotnie zwiększyły zasoby, jeśli chodzi o ilość drzew, jaką mamy w Polsce, czyli jest to zasobność zgromadzonego drewna, które jednocześnie jest znakomitym magazynem węgla – zaznaczył.

Gość Radia Maryja powiedział, że „polscy leśnicy, którzy działają w sposób odpowiedzialny i społeczny, osiągnęli ogromy sukces”. Dodał także, że lesistość Polski od II wojny światowej zwiększyła się o połowę.

– W tej chwili mamy grubo ponad 30 proc. (…) lesistości w Polsce. Jednocześnie pozyskujemy drewno, które jest poszukiwanym surowcem dla rozwoju obszarów wiejskich. (…) Generalnie można powiedzieć, że pokazujemy podczas (piątego dnia) szczytu, iż Lasy Państwowe są modelowym przykładem, w jaki sposób wdrażamy zrównoważony rozwój – podkreślił.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych przypomniał również o porozumieniu paryskim z 2015 r., podczas którego Polska doprowadziła do wypracowania stanowiska, że lesistość danego kraju może stać się gwarantem na ograniczenie dwutlenku węgla do atmosfery. Przekonywał, że „dało to państwom szansę, taki wskaźnik, że można się przyczynić do ochrony klimatu takimi metodami, jakie są dostępne”.

– Czyli najtańszymi, najbardziej dostępnymi. W przypadku tej części Europy, w której my jesteśmy, są to lasy. A więc z jednej strony rozwój lasów, rozwój terenów zielonych, zwiększenie powierzchni oraz ilości drewna, zwiększenie biomasy (…), a z drugiej strony porozumienie paryskie pozwala na wykorzystanie miksu energetycznego, jakim dane państwo dysponuje – mówił.

To jest bardzo ważne, bo emisja i sposób ich ograniczania pozwala na rozwój – dodał.

– Takim państwem jest właśnie Polska, gdzie bardzo możliwy jest taki scenariusz i takie wdrażanie tego porozumienia, który pozwoli na rozwój kraju, rozwój lokalnych społeczności. Tutaj bardzo ważne są wyniki negocjacji, na które oczywiście czekamy – akcentował Andrzej Konieczny.

Całą rozmowę z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl