[TYLKO U NAS] A. Jaworski: Konferencja „Bon edukacyjny dla studentów” ma odpowiedzieć na pytanie, czy nie powinniśmy iść w takim kierunku, że pieniądze idą za studentem

Ta konferencja ma odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób – i czy jest to możliwe – ulżyć rodzicom i tym młodym ludziom, którzy zdobywają wykształcenie, zdobywają swój zawód, a później będą pracować dla naszej Ojczyzny, (…) czy nie powinniśmy iść właśnie w takim kierunku, że pieniądze idą za uczniem, że pieniądze idą za studentem – mówił w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Andrzej Jaworski, przewodniczący rady Instytutu im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”.

W sobotę w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się konferencja zatytułowana „Bon edukacyjny dla studentów”. Podczas tego spotkania uczestnicy będą się zastanawiać, czy obecnie pewne przepisy nie ograniczają studentom wyboru uczelni, w której chcą się kształcić – wyjaśnił Andrzej Jaworski.

– To jest konferencja, która ma dać odpowiedź na pytanie, czy to studenci mają prawo wybierać uczelnię, w której chcą się uczyć, czy to studenci mają prawo kierować się swoimi poglądami przy wyborze tych uczelni, w których chcą zdobywać swoje wykształcenie, czy też ma być pewne ograniczenie dla nich ze strony prawa, ze strony obowiązujących przepisów. Mówię to tak jednoznacznie, dlatego że wiemy doskonale, iż bardzo często o wyborze tego, w jakim kierunku będą nasze dzieci się rozwijały, gdzie będą studiować, decydują czynniki ekonomiczne – podkreślił.

Studenci w swojej ścieżce edukacyjnej mają dwie możliwości – wskazał przewodniczący rady Instytutu im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”.

– Albo pójdą kierunkiem uczelni publicznych, uczelni państwowych i wtedy mają szansę na bezpłatną naukę, albo będą szły te osoby bardziej za głosem serca, będą szły do tych uczelni, w których mają pewność, że są przestrzegane pewne wartości, że kwestie związane z religią, z moralnością są bardzo mocno artykułowane i zarazem, że te uczelnie dają im rzetelną wiedzę, prawdziwe wykształcenie, którego z różnych przyczyn nie byli w stanie w tych kierunkach, które sobie wymyślili, które są dla nich ważne, zdobyć na uczelniach państwowych. Tutaj mamy do czynienia z taką sytuacją, że wtedy ci studenci muszą albo na te studia zarabiać, albo muszą studiować i pracować, bądź też – co jest bardzo częste – na ich studia muszą łożyć ich rodzice – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Uczestnicy sobotniej konferencji będą debatować nad możliwościami i sposobami zapewnienia studentom kształcących się na uczelniach prywatnych finansowania ich edukacji – zaznaczył były poseł.

– Ta konferencja ma odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób – i czy jest to możliwe – ulżyć rodzicom i tym młodym ludziom, którzy zdobywają wykształcenie, zdobywają swój zawód, a później będą pracować dla naszej Ojczyzny, czy tutaj nie powinna być właśnie zachowana inna możliwość finansowania tego typu studiów i czy nie powinniśmy iść właśnie w takim kierunku, że pieniądze idą za uczniem, że pieniądze idą za studentem, a jedną z propozycji, jedną z możliwości finansowania tego typu kierunków studiów, jest właśnie np. wymieniony w tytule – jako możliwość – bon edukacyjny dla studenta – akcentował Andrzej Jaworski.

Gość „Aktualności dnia” poinformował, że chętni do wzięcia udziału w konferencji mogą zarejestrować się najpóźniej do 7 grudnia, zarówno mailowo, jak i telefonicznie.

– Zapraszamy wszystkich, dla których jest to bardzo ważny temat, aby w najbliższą sobotę spotkać się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Konferencja zaczyna się o godz. 10.00. Natomiast ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o zarejestrowanie się najpóźniej do dnia jutrzejszego [piątek] w WSKSiM w Toruniu, mailowo bądź telefonicznie. Zarówno telefony, jak i maile są podane na stronie WSKSiM, także bardzo łatwo jest to zrobić. Liczę na to, że będzie to rozpoczęcie bardzo ważnej dyskusji na temat tego, w jakim kierunku powinna iść nauka w Polsce – powiedział przewodniczący rady Instytutu im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość.

Szczegółowe informacje na temat konferencji „Bon edukacyjny dla studentów” oraz dane kontaktowe do rejestracji udziału w konferencji dostępne są [tutaj].

Całość rozmowy z Andrzejem Jaworskim w audycji „aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl