fot. Radio Maryja

Trwają wybory prezydenckie. Lokale wyborcze otwarte do godz. 21.00

Polacy wybierają dziś Prezydenta Rzeczypospolitej w II turze wyborów.  Lokale wyborcze są otwarte do godz. 21.00. Frekwencja na godz. 12.00 wyniosła 24,73 proc. uprawnionych do głosowania.

Punktualnie o godz. 7.00 w całym kraju otwarto przeszło 27 tys. lokali wyborczych. Polacy głosują też poza granicami ojczyzny w blisko 90 krajach.  Łącznie uprawnionych do głosowania jest prawie 30 mln wyborców.

– Dzisiaj mamy piękny dzień i to nie tylko, że dzień letni, wakacyjny urlopowy, lecz także dlatego, że mamy dzisiaj święto demokracji – mówił w niedzielę Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Pamiętajmy, że udział w głosowaniu to wyraz naszej odpowiedzialności za Polskę. To przy urnach decydujemy, komu powierzymy najważniejszy urząd w państwie. Nie pozwólmy sobie odebrać prawa do decydowania o naszej przyszłości.

Pierwszeństwo w głosowaniu mają seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, kobiety w ciąży oraz osoby z małymi dziećmi. Głosowanie jest w pełni bezpieczne. Musimy pamiętać jedynie o zachowaniu podstawowych zasad sanitarnych.

– Kwestia maseczek, odkażania rąk, bezpiecznej odległości – dodał Sylwester Marciniak.

Lokale wyborcze będą czynne do godz. 21.00.

– Jeżeli okaże się, że wyborca przybył do lokalu wyborczego przed godz. 21.00, Obwodowa Komisja Wyborcza ma obowiązek umożliwić mu oddanie głosu. Zatem jeśli kolejka będzie poza siedzibą lokalu, to ktoś z komisji stanie na końcu i będzie pilnował, aby kolejne osoby do tej kolejki nie stawały. Natomiast wszystkie osoby, które przybyły przed godz. 21.00 będą mogły wejść do lokalu i oddać głos – tłumaczyła Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem. Aby oddać ważny głos należy postawić znak „X” w kratce przy nazwisku jednego kandydata.

Od początku ciszy wyborczej policja w całym kraju odnotowała blisko 300 incydentów w związku z wyborami. Większość z nich dotyczyła zrywania plakatów i umieszczania na nich obraźliwych napisów.

– Każdy kto zauważy nieprawidłowości podczas wyborów powinien je natychmiast zgłosić. Gdy ktoś zakłóca ciszę wyborczą np. rozdaje ulotki, nakleja lub zrywa plakaty wyborcze albo prowadzi agitację – zgłoś to policji – przypomina PKW w komunikacie.

Jeżeli zauważymy, że odwodowa komisja pracuje źle, możemy poinformować o tym okręgową komisję wyborczą albo delegaturę Krajowego Biura Wyborczego. Nieprawidłowości możemy zgłaszać osobiście lub przez mężów zaufania albo przez obserwatorów społecznych. Mężowie zaufania lub obserwatorzy społeczni mogą rejestrować liczenie głosów oraz inne prace Obwodowych Komisji Wyborczych. Prawidłowego przebiegu głosowania pilnuje też Ruch Kontroli Wyborów. Na stronie ruchkontroliwyborow.pl [tutaj] znajdziemy numery telefonów, pod którymi możemy zgłaszać przypadki naruszenia prawa wyborczego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl