Trwają rozmowy ws. afrykańskiego pomoru świń

Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba i dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, Krzysztof Niemczuk będą dziś rozmawiać na temat walki z afrykańskim pomorem świń.

Szef resortu rolnictwa do tej pory nie podał szczegółów dotyczących interwencji na runku trzody. Rolnicy nie mogą sprzedać mięsa, tym którym to się udaje dostają niższą cenę za kilogram żywca.

Senator Zdzisław Pupa, członek senackiej komisji rolnictwa podkreśla, że rząd zawiódł już na początku, a dziś słyszymy kolejne puste słowa.

Polityk zwrócił uwagę, że ogrodzenie pasa granicznego kosztowałoby 8 mln zł co ochroniłoby przed przedostawaniem się kolejnych zarażonych dzików na terytorium Polski. Dziś według ekspertów straty rolników są wyższe.

– Dzisiaj próbujemy walczyć z wirusem pomoru afrykańskich świń. Robimy konwentowe spotkania informacyjne. Mówimy jak należy się zachować. Jednak rolnik na tym wszystkim traci, zaczyna mieć problemy w swoim własnym gospodarstwie. Dochodzi do sytuacji, że rząd nie podjął żadnego skupu interwencyjnego, który by uchronił polskich rolników przed bankructwem – mówił senator Zdzisław Pupa.

O zniesieniu zakazu importu wieprzowiny z całej Unii Europejskiej w Moskwie będą dziś rozmawiać Komisarz UE ds. zdrowia i rosyjski minister rolnictwa. Komisarz Tonio Borg będzie starał się przekonać rosyjskiego ministra do stosowania zasady regionalizacji. Wedle tej zasady, zakaz importu wieprzowiny miałby dotyczyć tylko określonych obszarów na Litwie i w Polsce dotkniętych chorobą ASF, a nie całej UE czy całych krajów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl