fot. @MRiRW_GOV_PL

Spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Niemiec

Minister rolnictwa, wicepremier Henryk Kowalczyk, spotkał się w Warszawie ze swoim niemieckim odpowiednikiem. Ministrowie omówili m.in. kwestie pomocy w transporcie zboża z Ukrainy, sprawy związane z  bezpieczeństwem żywnościowym, a także plan strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej i walka z ASF.

Podczas wspólnej konferencji politycy byli zgodni, że należy za pomocą różnych kanałów wspierać eksport zboża z Ukrainy zaatakowanej przez Rosję.

Jak zaznaczył minister rolnictwa, wicepremier Henryk Kowalczyk, Polska jako kraj graniczący z Ukrainą ma szczególną odpowiedzialność niesienia pomocy. Podkreślił, że liczymy na wsparcie innych państw Unii Europejskiej.

Przedstawiłem panu ministrowi problemy, z jakimi się borykamy i na jaką pomoc ewentualnie możemy liczyć. Pan minister doskonale rozumie sytuację bezpieczeństwa żywnościowego i Ukrainy, więc zadeklarował wszechstronną pomoc. W sposób jednoznaczny potępił agresję rosyjską, za co jestem ogromnie wdzięczny. Nasze rozmowy w tym zakresie naprawdę przebiegały jednomyślnie. Mieliśmy wspólne tematy, wspólne poglądy, teraz pozostaje kwestia tego, jak realizować nasze uzgodnienia oraz cele – mówił minister rolnictwa.

Minister Henryk Kowalczyk poinformował, że za kilka dni nasz kraj odwiedzi szef resortu rolnictwa Ukrainy, by omówić szczegóły techniczne pomocy, m.in. w transporcie zboża.

Inną kwestią omówioną dziś przez ministrów Polski i Niemiec była sprawa wdrażania Zielonego Ładu oraz założeń unijnego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Politycy zgodzili się, że przy produkcji żywności ważna jest ochrona klimatu i środowiska, ale nie można zapomnieć o zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl