fot. twitter.com/WasikMaciej

Trwają przygotowania do budowy zapory na granicy z Białorusią

Rząd przygotowuje się do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Ma to być nowoczesna bariera uniemożliwiająca nielegalne przedostanie się na terytorium Polski.

Nielegalni imigranci wspierani przez funkcjonariuszy białoruskich forsują tymczasowe zasieki graniczne. W internecie krąży zdjęcie białoruskich żołnierzy z nożycami do cięcia metalu. Przecinanie zasieków ma ułatwić imigrantom przedostanie się do Polski. Ale ma się to zmienić. Już wkrótce ruszy budowa zapory.

– Jest to jeden z ważniejszych elementów zdecydowanego ograniczenia nielegalnej migracji na teren naszego kraju – zaznaczył minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński.

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych, Maciej Wąsik, udostępnił na Twitterze zdjęcie prezentujące nowe zabezpieczenie na granicy polsko-białoruskiej. Ma być to stalowa zapora, zwieńczona zwojem drutu kolczastego i  wysoka na 5,5 metra. Powstanie na odcinku 187 km.

– To nie będzie tylko inżynieryjna zapora, ale będzie ona wyposażona w system perymetrii. Oznacza to, że wzdłuż całej granicy będą czujniki ruchu, kamery dzienne i noktowizyjne – powiedział minister Mariusz Kamiński.

https://twitter.com/WasikMaciej/status/1456232904581910528?s=20

System został tak zaplanowany, aby wykrywać w czasie rzeczywistym  wszystkie naruszenia granicy. Powstanie kilka linii ochrony. Pierwsza linia to oczywiście bariera – wskazała generał Wioleta Gorzkowska, zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej.

– Na ogrodzeniu będzie zainstalowany kabel detekcyjny, który będzie sygnalizował wszelkie próby naruszenia ogrodzenia, jak wspinanie, cięcie, a nawet podkopy – wyjaśniła gen. Wioleta Gorzkowska.

Następną linią będą kable detekcyjne sygnalizujące ruch sejsmiczny poruszającego się obiektu. W kolejnej linii znajdą się kamery z funkcją wykrywania ruchu. Sygnały z linii trafią do centów nadzorów, gdzie będą analizowane i tam zapadnie decyzja o wysłaniu odpowiednich sił w miejsce próby przekroczenia granicy.

Firmy budujące zaporę nie będą wyłaniane w przetargach, aby biurokratyczne procedury nie opóźniały pilnej inwestycji. Kontrakty będą podpisywane z dużymi podmiotami.

– Nie możemy sobie pozwolić na firmy małe, które nie mają własnej obsługi geodezyjnej i geologicznej – powiedział pełnomocnik ds. budowy zapory, inż. Marek Chodkiewicz.

Podobne zabezpieczenia są na innych granicach w Europie, m.in. na granicy grecko-tureckiej czy bułgarsko-tureckiej. Zaporę na granicy z Białorusią już buduje Litwa. Mur ma mieć ponad 4 metry wysokości.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1455451861205585923?s=20

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl