fot. flickr

Trwają prace senackich komisji nad nowelizacją Kodeksu wyborczego

Trzy senackie komisje pracują nad nowelizacją Kodeksu wyborczego. W czwartek przepisy przyjął Sejm.

Nowelizacja wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, liczoną od wyborów samorządowych w 2018 r. Kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat. Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą obowiązywać tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Zmienią się także zasady wyboru członków Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej.

Senator Łukasz Mikołajczyk, wiceszef senackiej komisji praw człowieka, podkreśla, że nowelizacja pozwala na uzdrowienie procesu wyborczego w Polsce.

To przepisy, które zdecydowanie zwiększą udział obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych. Przypomnę, że podczas II czytania projektu w Sejmie złożono wiele ważnych poprawek. Kształt tej ustawy zdecydowanie różni się od tego, jaki był zaproponowany w pierwszej wersji. Te poprawki są wynikiem prac i konsultacji. One potwierdzają, że partia rządząca potrafi słuchać i słyszeć, co jest niezwykle istotne, i poprawiać przygotowywane projekty w kontekście tych proponowanych zmian i głosów, które wybrzmiewały z różnych środowisk – wskazuje Łukasz Mikołajczyk.

Tymczasem opozycja przestrzega, że zmiany podporządkują organy wyborcze obecnie rządzącym i de facto zlikwidują wolne wybory. Senat planuje rozpatrzyć nowelizację na posiedzeniu plenarnym jeszcze w tym tygodniu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj