fot. FB/AfricanMusicSchool

Trwa trasa koncertowa zespołu African Music School po Polsce

Od 27 czerwca do 26 września 2021 roku trwa pierwsza trasa koncertowa zespołu African Music School w Polsce. Rozpoczęła się ona we Wrocławiu, a zakończy w Warszawie. W ciągu trzech miesięcy wydarzenia muzyczne odbędą się w kilkudziesięciu miastach w Polsce. „Zapraszamy do udziału w naszych koncertach” – zachęca brat Benedykt Pączka, dyrektor African Music School.

African Music School to pierwsza szkoła muzyczna w Republice Środkowej Afryki. Szkoła działa od 6 lat. Pomysłodawcą jej powstania jest brat Benedykt Pączka, polski misjonarz, kapucyn, który od 8 lat przebywa w RŚA. Obecnie w szkole uczy się 100 dzieci w wieku od 6 do 18 lat. W trasie koncertowej bierze udział trzech najzdolniejszych uczniów. Na koncertach w Polsce towarzyszą im muzycy oraz wolontariusze, którzy w ostatnich latach byli w Afryce, aby uczyć młodzież.

African Music School jest to projekt prowadzony przez krakowską Fundację AKEDA, która odpowiada za utrzymanie finansowania budowy szkoły muzycznej oraz zabezpiecza środki finansowe na zakup żywności dla dzieci uczęszczających na zajęcia. AKEDA współpracuje z bratem Benedyktem Pączką.

Republika Środkowej Afryki to kraj rozrywany wewnętrznymi konfliktami. W lutym 2021 roku zakończyła się rebelia, która ogarnęła cały kraj po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich. Takie konflikty zdarzają się w kraju przez cały czas.

– Nasza szkoła ma wielkie przesłanie: „Instrumenty Zamiast Broni”. Stawiamy sobie za cel, aby odciągać dzieci od chęci przyłączania się do grup rebelianckich. W miejsce karabinu dajemy im instrumenty – zaznacza brat Benedykt Pączka.

***

Członkowie zespołu na czas koncertów w Polsce:

Dezarus to  pochodzący z Republiki Środkowoafrykańskiej artysta młodego pokolenia. Aktualnie mieszka i tworzy w Lyonie we Francji, gdzie wraz z grupą Enigmatik Music Family wyprodukował kilkanaście utworów. Spotkały się one z dużym sukcesem w RCA. Jego twórczość nawiązuje do tradycyjnej rumby kongolijskiej, która wykształciła się w XX wieku w Afryce Środkowej i została spopularyzowana przez Franco Luambo i jego grupę̨ OK JAZZ. W jego utworach można usłyszeć́ elementy rumby  tcha tcho, rumby odemby, tanecznego soukous czy żywiołowe gitarowe sebeny. W tekstach Dezarusa, które pisze w języku francuskim oraz sango, możemy usłyszeć́ o miłosnych poradach oraz dylematach, ale również̇ o miłości i wdzięczności, jaką darzy Boga. Taka mieszanka muzyczno-językowa dała mu status gwiazdy w Republice Środkowoafrykańskiej, a jego utwory, jak Kanga Be (cierpliwości) czy Ye So Mbi Ye (to, czego chcę), można usłyszeć́ w pubach, restauracjach, sklepach i rozgłośniach radiowych w każdym większym mieście. Podczas koncertów w Polsce muzykowi towarzyszyć́ będą̨ młodzi muzycy z African Music School w RŚA.

Hipolit to nasz najlepszy perkusista. Ma 16 lat i jest w szkole od 5 lat. Chłopiec jest wybitnie uzdolniony. Gra całym sobą, tak jakby coś chciał powiedzieć. Od 2 lat to on uczy swoich kolegów, będąc dla nich nauczycielem. Zawodowi perkusiści, którzy uczyli w AMS, potwierdzili jego nieprzeciętny talent.

Jospin ma 14 lat. Od 5 lat jest uczniem w African Music School. Naukę̨ gry na gitarze basowej rozpoczął w lutym 2020 roku. Jego praca pozwoliła na duży rozwój i po roku nauki brał udział w kilkunastu koncertach na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej. Chłopiec jest zaznajomiony z podstawowymi standardami muzyki rozrywkowej i jazzu. Muzykę̨ z RCA oraz okolicznych kręgów gra bardzo dobrze. Ciągle rozwija się, chcąc zostać́ profesjonalistą w dziedzinie gitary basowej.

Christophe ma 16 lat. Od 5 lat jest uczniem w African Music School. To nasz najzdolniejszy gitarzysta. Od 2 lat uczy u nas swoich młodszych kolegów. Świetnie odnajduje się w różnych gatunkach muzyki rozrywkowej. Potrafi nowatorsko wykorzystywać w swojej grze rytmikę afrykańską. Jego talent muzyczny potwierdzili gitarzyści uczący w AMS muzyki w ciągu ostatnich lat.

Marcin Choiński, Fundacja AKEDA

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl