fot. pixabay.com

Rolniczy „okrągły stół” ws. rynku zbóż

W Warszawie z udziałem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Henryka Kowalczyka, trwały obrady „okrągłego stołu” rolniczego. Spotkanie poświęcone było sytuacji na rynku zbóż. Do rozmów zaproszono m.in. organizacje rolnicze. Okrągły stół to pokłosie załamania sytuacji na rynku krajowym wskutek importu ziarna z Ukrainy.

Wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił, że przed nowym sezonem priorytetem jest opróżnienie magazynów z nadwyżkami z ostatnich zbiorów. Spadające ceny skupu zboża nie zachęcają do sprzedaży dużych partii magazynowanego towaru. Proponowane będą więc różnego rodzaju dopłaty – zapowiedział minister.

Jest zamiar wzmożenia bardzo intensywnego eksportu. Oczywiście to będzie kosztować, bo spadła cena na rynkach światowych i jest to drugi element, który nakłada się na ten problem. Będą propozycje eksportowe, kredytowe, magazynowe oraz będziemy chcieli wspomóc eksport, łącznie z wykorzystaniem potencjalnie pomocy humanitarnej dla krajów Afryki – wyjaśnił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Bruksela zgodziła się już na dopłaty do sprzedawanego ziarna, a planowane są też inne formy pomocy – m.in. dopłaty do transportu i przechowywania zboża.

Solidarna Polska wzywa tymczasem do nałożenia cła ochronnego na zboża, rzepak i kukurydzę z Ukrainy. Politycy tej partii zaapelowali dziś do rządu o wystąpienie w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl