Trwa przesłuchanie prok. B. Kijanko przed komisją śledczą ds. Amber Gold

Prokurator Barbara Kijanko stawiła się przed sejmową komisją śledczą do sprawy Amber Gold. Prokurator z Gdańska jako pierwsza zajmowała się sprawą piramidy finansowej, po zawiadomieniu Komisji Nadzoru Finansowego pod koniec 2009 roku. Mecenas Marcin Kradziecki, pełnomocnik prokurator Barbary Kijanko, na początku posiedzenia wystąpił o zwolnienie prokurator z tajemnicy zawodowej. Mecenas powoływał się na artykuł 102 o prokuraturze.

Przewodnicząca komisji poseł Małgorzata Wassermann stwierdziła, że wniosek jest bezpodstawny.

– Każdy z tych prokuratorów, który tutaj stawał, znał przepis 102 paragraf 3. Jedyny moment, gdzie prokuratorzy próbowali zasłonić się tajemnicą, to postępowania dyscyplinarne, które w ówczesnym czasie były na rozprawach niejawnych. Z uwagi na zmianę „Ustawy o Prokuraturze” prokurator generalny zwolnił z tajemnicy (w tym zakresie) stających przed komisją prokuratorów. W związku z powyższym nie ma podstaw (i nigdy nie było) do tego, abyśmy prokuratora stającego przed komisją zwalniali z tajemnicy. Nie zwalnia go również sąd i prokurator, który wzywa go na przesłuchanie – oznajmiła Małgorzata Wassermann.

Poseł Jarosław Krajewski pytał prokurator o to, dlaczego dwa razy nie stawiła się przed komisją śledczą. Prokurator Barbara Kijanko zasłaniała się swoim stanem zdrowia.

Parlamentarzysta nawiązał także do zeznań policjantki Katarzyny Tomaszewskiej-Szyrajew,  która dokonywała czynności na zlecenie prokuratury rejonowej. Policjantka skarżyła się na bierność prokurator Kijanko w sprawie Amber Gold.

– Czy pani prokurator lekceważyła panią policjantkę, która prowadziła czynności służbowe na zlecenie prokuratury w sprawie Amber Gold? – zapytał prokurator Kijanko poseł Jarosław Krajewski.

– Mogę jedynie powiedzieć, że jestem zaskoczona tym, co pan poseł w tej chwili mi przeczytał. Nigdy takie sytuacje w mojej pracy się nie zdarzały, jeśli chodzi o moje podejście do współpracowników. Nie wiem nawet, w jaki sposób mogłabym to skomentować – odpowiedziała prokurator Barbara Kijanko.

Spółka Amber Gold powstała na początku 2009 roku i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. Głośno o sytuacji spółki zrobiło się w lipcu 2012 roku, kiedy należące do niej linie lotnicze OLT Express zaczęły mieć kłopoty finansowe. Przewoźnik ogłosił upadłość pod koniec lipca 2012 roku. Miesiąc później zbankrutowało Amber Gold.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl