fot. facebook.com/pielgrzymkakaszubska/

Trwa pielgrzymkowy czas – świadectwo wiary

Lipiec i sierpień to pielgrzymkowy czas. Dziś na pątniczy szlak wyruszyła najdłuższa Polska pielgrzymka – z Helu na Jasną Górę. Z kolei we wtorek do Matki Bożej Ostrobramskiej dotarli uczestnicy 28. Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Suwałki – Wilno.

Pielgrzymka to wyjątkowe rekolekcje w drodze.

– To jest niesamowite wydarzenie duchowe. Wydarzenie, które zawsze dodaje siły – wskazał ks. Waldemar Pawelec SAC, kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu na Ukrainie.

Pielgrzymka to wydarzenie, które ma przemieniać nasze życie. Każdy pielgrzym jest ambasadorem naszej wiary.

– Niech wasze życie będzie mocnym świadectwem naszej wiary – zachęcał pątników ks. bp Arūnas Poniškaitis, biskup pomocniczy archidiecezji wileńskiej.

W tym roku z Suwałk do Wilna pielgrzymowało ponad 800 osób. Ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej, dziękował pątnikom za ich trud pielgrzymowania.

W pleckach pielgrzymich nieśliście nie tylko butelkę wody i kromkę chleba, ale nieśliście intencje swoje i najbliższych z rodziny, intencje dziękczynne za Kościół i naszą Ojczyznę, za wolność i niepodległość otrzymaną 100 lat temu; za Kościół na Litwie i naród litewski, który przygotowuje się do pielgrzymki papieża Franciszka – zaznaczył ks. bp Jerzy Mazur.

Do Wilna Pielgrzymowali nie tylko Polacy. Do Matki Bożej Ostrobramskiej z Suwałk wyruszyli także pątnicy z Austrii, Białorusi, Wielkiej Brytanii, USA, Litwy, Niemiec, Ukrainy.

– Bardzo podobała mi się atmosfera. Nie w każdym kraju są tacy dobrzy ludzie jak tutaj – podkreślił uczestnik pielgrzymki mieszkający na Ukrainie.

Nasi rodacy na Wileńszczyźnie z ogromną radością witają pielgrzymów. To od nich możemy uczyć się patriotyzmu, przywiązania do wiary i ojczyzny – podkreśla ks. Waldemar Pawelec.

– Oni się tym chlubią i cieszą się, kiedy my tu przychodzimy. Praktycznie otwierają przed nami swoje domy – wszystko co mają – tłumaczył kapłan.

Pielgrzymi przynieśli dla nich szczególny dar – tablicę dedykowaną Danucie Siedzikównie „Ince” ze srebrnym sercem, w którym znalazła się ziemia z grobu sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Umieszczono ją w kościele pw. świętego Michała Archanioła w Butrymańcach.

– To był dar pielgrzymki dla Polaków na Wileńszczyźnie za to, że pilnują naszych tradycji, wartości, są wierni Kościołowi – mówił ks. Jarosław Wąsowicz, kwatermistrz pielgrzymki Suwałki-Wilno.

Pielgrzymowanie dla wielu Polaków stało się wakacyjną drogą do Boga. Najwięcej pątników pielgrzymuje do  duchowej stolicy Polski. Na Jasną Górę każdego roku w ponad 350 pielgrzymkach przybywają setki tysięcy pielgrzymów. Dziś z Helu wyruszyła najdłuższa pielgrzymka. W ciągu 19 dni pątnicy przejdą 640 km.

TV Trwam News/RIRM

drukuj