Trwa spotkanie ministra Ardanowskiego z rolnikami

Minister rolnictwa spotyka się dziś w Warszawie z rolnikami. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich organizacji rolniczych.

Utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, zmiany w znakowaniu produktów oraz działania w sprawie suszy – te kwestie przedstawia minister rolnikom. Spotkanie to odpowiedź na ostatnie protesty producentów z wielu branż, którzy borykają się m. in. z problemem niskich cen w skupach.

Minister rolnictwa liczy, że wspólnie uda się wypracować rozwiązania. Rano szef resortu rolnictwa swoje założenia przedstawił w Senacie.

Postawił właściwie na jedną rzecz, którą uważa za najważniejszą – mówi senator Jerzy Chróścikowski, szef senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak zwiększyć i jak zabezpieczyć dochody rolników. Wszystkie inne formy pomocy rolnikom są wsparciem, a nie dochodami. W związku z tym minister stawia na rynek, na te rozwiązania, które nam już proponował w zapowiedziach medialnych. Proponuje na przykład utworzyć nowy holding spożywczy, który dałby szansę nie niszczyć wolnego rynku i konkurencji, ale być takim organizmem, który będzie sterował czy kumulował cenami na rynku – akcentuje senator RP.

Minister ma przekazać rolnikom także informacje dotyczące kontroli prowadzonej przez UOKiK w sprawie zmowy cenowej w skupach owoców.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj