fot. PAP/EPA

Trwa konflikt o Górski Karabach

Nie widać końca konfliktu o Górski Karabach. Jest co raz więcej ofiar, nawet wśród cywili. Przedstawicieli stron konfliktu na rozmowy o zawieszeniu broni zaprosił do Moskwy Władimir Putin.

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym może udzielić pomocy wojskowej Armenii. W skład organizacji wchodzą Białoruś, Kazachstan Kirgistan, Tadżykistan oraz Armenia i Rosja. Założenia układu to wzajemne militarne wsparcie członków. Rosja zaznaczyła, że Górski Karabach nie jest sprawą organizacji i stanie się nim dopiero w momencie ataku na terytorium Armenii.

– W tym przypadku chodzi o Armenię. Prezydent jasno i całkowicie to wyjaśnił i wyodrębnił te dwie kwestie. Obowiązki Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym nie dotyczą Górskiego Karabachu – powiedział Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy prezydenta Rosji.

Konflikt w Górskim Karabachu trwa od prawie dwóch tygodni. Według oficjalnych danych ofiar jest ponad 400, w tym ponad 50 cywili. Wśród rannych jest 3 dziennikarzy-dwóch Rosjan i jeden Armeńczyk. Zostali ranni podczas ostrzału zabytkowej ormiańskiej katedry Świętego Zbawiciela w mieście Szuszi. Miasto jest obiektem zaciekłych ataków wojsk azerbejdżańskich. Agencja Reutera poinformowała z kolei, że etniczne siły ormiańskie uderzyły w azerskie miasta spoza strefy konfliktu.

– Zostajemy w domu. Kobiety i dzieci. Nie odeszliśmy. Nie uciekniemy. Dlaczego mamy opuścić naszą ziemie – mówił Ilyas Ahmedow, mieszkaniec Azerbejdżanu.

Pozycje mediatora w konflikcie chce zająć Rosja. Władimir Putin zaprosił do Moskwy przedstawicieli stron konfliktu.

– Ministrowie spraw zagranicznych Azerbejdżanu i Armenii zostali zaproszeni do wzięcia dziś udziału w rozmowach w Moskwie – poinformowała służba prasowa Kremla.

Podczas rozmów telefonicznych z szefami dyplomacji oby państw Władimir Putin wezwał do zaprzestania działań zbrojnych. Celem miałaby być wymiana ciał poległych i jeńców.

TV Trwam News/JG

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl