fot. PAP/EPA

W Jerozolimie w starciach policji z Palestyńczykami zostało rannych 59 osób

W starciach izraelskiej policji z Palestyńczykami, do których doszło w piątek rano na terenie meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, zostało rannych 59 osób, o czym informuje Associated Press za Palestyńskim Czerwonym Półksiężycem.

Społeczność muzułmańska, która zarządza meczetem, przekazała, że policja wtargnęła do świątyni przed świtem, w czasie gdy tysiące wiernych zebrało się na poranną modlitwę. Jeden z muzułmańskich strażników miał zostać zraniony w oko gumowym pociskiem.

Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych przekazało, że widziano dziesiątki zamaskowanych mężczyzn, niosących flagi Palestyny i Hamasu, którzy maszerowali w piątek rano do meczetu Al-Aksa, zbierając po drodze kamienie. Policja miała na celu rozproszenie tłumu i usunięcie kamieni, „aby zapobiec dalszej przemocy” – podało ministerstwo.

Wedle strony izraelskiej w trakcie starć policjanci nie weszli do wnętrza meczetu.

W Jerozolimie narastają napięcia, a żydowskie obchody Paschy i chrześcijańskie Święto Wielkanocy zbiegły się w tym roku w czasie z Ramadanem – muzułmańskim świętym miesiącem. Izraelskie siły bezpieczeństwa znajdują się w stanie wysokiej gotowości – zaznacza Reuters.

Meczet Al-Aksa położony jest na jerozolimskim Wzgórzu Świątynnym, świętym miejscu zarówno dla muzułmanów, jak i dla żydów.

PAP

drukuj