Putin chce uregulowania spraw związanych z Gazpromem

Prezydent Rosji Władimir Putin liczy na to, że wszystkie pretensje Komisji Europejskiej do Gazpromu zostaną szybko wyjaśnione i współpraca będzie kontynuowana. Jednocześnie podkreślił, że Rosja jest gotowa szukać też innych rynków dla swego gazu. 

„Chcielibyśmy, aby wszystkie sprawy, które są niejasne dla Komisji Europejskiej, zostały wyjaśnione najszybciej jak można, żebyśmy mogli spokojnie razem pracować” – oświadczył prezydent Putin w Soczi na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Serbii Tomislavem Nikoliciem. „Mam nadzieję, że tak się stanie” – dodał Putin.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska wszczęła dochodzenie antymonopolowe wobec Gazpromu, który w ponad 50 procentach jest własnością państwa rosyjskiego. KE podejrzewa, że Gazprom utrudnia swobodny przepływ gazu w całej Unii Europejskiej i każe swoim klientom płacić nieuczciwe ceny, uzależniając w kontraktach cenę dostarczanego przez siebie błękitnego paliwa od ceny ropy naftowej na światowych rynkach.

Putin oświadczył, że Rosja będzie dążyć do tego, by nie było żadnych problemów z europejskimi partnerami. Jednocześnie podkreślił, że Rosja będzie szukać możliwości zbytu produkcji na innych rynkach.

Powiedział, że rozmawiał na ten temat z azjatyckimi liderami na niedawnym szczycie Krajów Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) we Władywostoku. „Tam czekają na rosyjskie nośniki energii” – dodał Putin. „Zajmiemy się skraplaniem gazu, będziemy proponować nasze nośniki energii na światowych rynkach” – oświadczył prezydent Rosji.

PAP

drukuj