fot. ACN

Trwa kampania „Cicha i wierna obecność”. PKWP wspiera zakony kontemplacyjne w Polsce

Pomoc Kościołowi w Potrzebie dociera ze wsparciem do wszystkich zakonów kontemplacyjnych w Polsce. Symboliczna kwota, jaka trafia do każdej z sióstr, wzrosła do 350 euro rocznie – wyjaśnił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej stowarzyszenia. Opowiedział także o szczegółach kampanii „Cicha i wierna obecność”.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1488840728176476160

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego zwraca oczy całego Kościoła na tych, którzy wybrali drogę „cichej i wiernej obecności”. Tak nazywa się kampania Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie gwarantująca pomoc żeńskim zakonom kontemplacyjnym. Modlitwa sióstr jest ogromnym darem – zwrócił uwagę ks. prof. Waldemar Cisło. Wyjaśnił, że „wsparcie kierowane do sióstr w zakonach kontemplacyjnych to gest wdzięczności za trud, który ponoszą dla całego Kościoła”.

Według danych statystycznych w Polsce są 83 żeńskie zakony kontemplacyjne. Mieszka w nich około 1250 sióstr.

„Wszędzie tam dociera wsparcie od PKWP. Na przestrzeni lat zwiększyła się symboliczna kwota, która co roku trafia do każdej z sióstr” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło.

Każda z nich otrzymuje ofiarę pieniężną na „tonę węgla” – wyjaśnił. Dziś to już 350 euro rocznie.

Kampania „Cicha i wierna obecność” jest realizowana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie nieprzerwanie od 1957 roku. Została zainicjowana w Polsce. Założyciel PKWP w trakcie rozmowy z bł. ks. kard. Stefanem Wyszyńskim postawił pytanie o potrzeby naszego Kościoła. W odpowiedzi usłyszał: „klasztory kontemplacyjne i seminaria duchowne”.

„W czasach komunizmu, ale też dzisiaj wiemy, jak dramatyczna może być sytuacja sióstr w zakonach kontemplacyjnych. To zrodziło pomysł, który rozpoczął się w Polsce, a dzisiaj jest już w ponad 80 krajach na świecie” – wskazał ks. Paweł Antosiak z PKWP.

Kampania „Cicha i wierna obecność” dociera do Angoli, Argentyny, Boliwii, Bułgarii, Kolumbii, Czech, Indii, ale też na Madagaskar, do Wietnamu czy Nigerii. Na całym świecie pomocą objętych jest 11 tys. sióstr. Ks. Paweł Antosiak podkreślił, że „inicjatorem tej kampanii był bł. ks. kard. Stefan Wyszyński. Projekt w tej myśli Księdza Kardynała trwa do dzisiaj”.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera zakony kontemplacyjne na różne sposoby. To nie tylko wyżywienie, ale też zakup niezbędnych maszyn, by siostry mogły pracować na swoje utrzymanie. W ten sposób do klasztorów trafiają m.in. maszyny do szycia i wypiekania hostii, a nawet komputery.

„Środki z PKWP są kierowane także na remonty klasztorów, renowacje przyklasztornych kościołów i kaplic czy wymianę okien” – wyjaśnił ks. prof. Waldemar Cisło.

Dodał, że w klasztorach nierzadko potrzebna jest winda.

„Jej obecność ułatwia schorowanym i starszym siostrom przemieszczanie się” – tłumaczył.

Dyrektor sekcji polskiej PKWP zachęcił księży, by – jeśli mają takie możliwości – kupowali szaty liturgiczne, obrusy czy hostie u sióstr.

„To pomoc w ich utrzymaniu” – podsumował duchowny.

 

Biuro Prasowe PKWP Polska

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl