fot. wikipedia.org

Trwa Europejski Festiwal Schumana

Trwa czwarty weekend Europejskiego Festiwalu Schumana. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Szkoła Solidarnej Służby Społecznej i Politycznej”.

 

Europejski Festiwal Schumana przybrał w tym roku formę wirtualną. Celem Instytutu Myśli Schumana jest popularyzacja wiedzy o Robercie Schumanie oraz jego ideach w szkołach, na uczelniach i w mediach. A to jest bardzo ważne w kształtowaniu wzorców w obecnym świecie – podkreśla Ryszard Krzyżkowski z Instytutu Myśli Schumana.

– Wiele dziedzin życia, w których uczestniczymy, które kształtują nasze życie, niestety nie jest opartych na nauce Jezusa Chrystusa, tylko na innych wzorcach, czasami przeciwnych, co nie pozwala nam się rozwijać jako osobom – wskazuje Ryszard Krzyżkowski.

Zadaniem Roberta Schumanna było tworzenie braterskiej przyjaźni między ludźmi oraz przebaczanie wyrządzonych krzywd. Według Schumana, państwo demokratyczne mogło trwale istnieć jedynie wówczas, gdy nie lekceważyło zasad chrześcijaństwa. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2004 roku.

– Robert Schuman jest u nas w Polsce osobą mało znaną, także będziemy mieli okazję poznać trochę lepiej różnych elementów, takich jak jego osobowość – mówi Robert Książek z Instytutu Myśli Schumana.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w 70. rocznicę Deklaracji Schumana. To ona zapoczątkowała działanie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, dając początek Unii Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj