fot. pixabay.com

Trudna sytuacja przedsiębiorców – coraz więcej kar i spraw sądowych

Coraz więcej kontroli sanepidów w lokalach gastronomicznych, coraz więcej kar i coraz więcej spraw sądowych. W większości przypadków są one rozstrzygane na korzyść obywateli. Takich sytuacji może być więcej. Właściciele lokali decydują się na otwieranie działalności mimo lockdownu.

W ostatnich dniach mamy do czynienia z lawiną wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych w sprawie kar nakładanych na lokale gastronomiczne, które otwierają się pomimo obostrzeń. Zdecydowana większość kończy się uchyleniem kary przez sąd. Adwokat Paweł Kopij zauważa, że podstawową przyczyną jest niekonstytucyjność podstawy prawnej decyzji nakładającej karę.

– W mojej ocenie złamane zostały podstawowe reguły, jakie kreuje konstytucja. Najważniejszym, jeśli chodzi o ograniczenia wolności prowadzenia działalności gospodarczej, jest art. 22 konstytucji, według którego takie ograniczenia mogą być dokonane. Natomiast jest to dopuszczalne tylko i wyłącznie w drodze ustawy – zwraca uwagę prawnik.

Takiej ustawy jednak obecnie nie ma. Ograniczenia wprowadzone zostały rozporządzeniem.

– Drugim uchybieniem, równie istotnym, jest łamanie przez sanepidy podstawowych zasad kodeksu postępowania administracyjnego, który ma zastosowanie przy wydawaniu tych decyzji. Przede wszystkim chodzi o łamanie zasady czynnego udziału stron w postępowaniu – zaznacza adwokat.

Polega ona na tym, że każda ze stron może powoływać dowody, składać oświadczenia czy wypowiadać się w sprawie prowadzonych dowodów – tłumaczy prawnik.

– Niezapewnienie stronie czynnego udziału w postępowaniu powoduje, że kary nakładane są arbitralnie, w oderwaniu od okoliczności konkretnej sprawy, także jeżeli chodzi o wysokość kar – podkreśla Paweł Kopij.

Kary sięgać mogą 30 tys. zł. Wyroki uchylające dotyczą nie tylko prowadzenia działalności gospodarczej, lecz także zakrywania ust i nosa, co według wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych stoi w sprzeczności z konstytucją. Podobnych spraw w sądach z pewnością będzie przybywać. Do tej pory w całym kraju otworzyło się blisko 20 tys. lokali.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl