Transport irańskiej ropy w drodze do rafinerii PKN Orlen

W połowie kwietnia dotrze do Polski tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Iranu przeznaczonej dla rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dostawa surowca jest w drodze. Tankowiec, największy, jaki jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski, wypłynął już z wyspy Kharg.

PKN Orlen, informując w środę o transporcie irańskiego surowca dla swej płockiej rafinerii, zaznaczył, że spółka „konsekwentnie bada możliwości zakupu i stopień komplementarności różnych gatunków ropy ze stosowanymi technologiami w swoich europejskich rafineriach”.

„W kategorii zakupów ropy dywersyfikacja jest naszym priorytetem i dlatego przyspieszamy działania na tym polu. Poszukujemy wciąż nowych kierunków i rozwiązań pamiętając, że musimy skutecznie łączyć bezpieczeństwo dostaw i efektywność produkcji z elastycznością handlową” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Jak podkreślił, „producentom znad Zatoki Perskiej zależy na bezpieczeństwie tego kierunku dostaw, dlatego PKN Orlen buduje szlak zaopatrzenia ropy naftowej dla Polski”.

„Stąd właśnie kolejne kroki w postaci dostawy spot z Iranu” – wyjaśnił Obajtek.

Prezes PKN Orlen zaznaczył, że przeprowadzone tam testy produkcyjne na bazie poprzednich dostaw ropy irańskiej „uzyskały świetne wyniki efektywności”, co „otwiera drogę do zwiększania udziału tej ropy w portfolio surowcowym” płockiego koncernu.

Jak zapowiedział PKN Orlen, tankowiec, który „transportuje 130 tys. ton ropy naftowej z irańskich złóż” jest już w drodze do Polski, a „w porcie docelowym oczekiwany jest w połowie kwietnia”.

Według płockiego koncernu, transport irańskiej ropy dla tamtejszej rafinerii „realizowany jest największym tankowcem, który płynie bez konieczności przeładunków” i jest w stanie bezpiecznie pokonać Kanał Sueski i trasę przez Morze Śródziemne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl