fot. Monika Bilska

Toruń: Zakończył się pierwszy dzień XIII Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a wychowanie”

W Toruniu zakończył się pierwszy dzień  XIII Międzynarodowego Kongresu pod hasłem „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki”. Wydarzenie odbywa się w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Uczelnia jest jego współorganizatorem. Naukowe spotkanie poświęcone jest śp. ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu.

Dwudniowy kongres zainaugurował rektor założyciel WSKSiM o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja. Zabierając głos wskazał, że potrzebne są obecnie uczelnie, w których w pełni realizowane będzie prawdziwe wychowywanie i rozwijanie osobowości.

Chodzi o wychowanie. Możemy pytać, czy na uniwersytetach jest wychowanie? Nie chodzi o uchowanie, nie chodzi o wychów, ale o wychowanie. To wychowanie w tej chwili, zwłaszcza teraz, jest niezwykle potrzebne, pilne. Tym bardziej, że czasy się zmieniają. Zaskakuje nas czas, sytuacje, również w naszej ojczyźnie – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Wśród prelegentów są przedstawiciele świata nauki i Kościoła z kraju i spoza granic naszej ojczyzny. O „istocie i posłannictwie uniwersytetu w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, mówił prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na główne zadanie uniwersytetu, którym jest przekazywanie prawdy. Za Prymasem Tysiąclecia profesor przestrzegał też przed nadmierną specjalizacją nauki.

Prymas przestrzegał przed ludźmi o wąskiej umysłowości, psychicznie rozciągniętych umysłowo na sto tematów. Powołaniem człowieka uniwersytetu jest – jak mówił Prymas – syntetyzowanie nauki. Powoływał się w tym kontekście na doświadczenia ostatniej wojny. Gdy doznaliśmy – jak mówił – w narodzie polskim straszliwych następstw autonomii i medycyny, odczuwaliśmy skutki oderwania jej od nauk humanistycznych, filozoficznych i światopoglądowych. Przejawiło się to m.in. w działalności wyspecjalizowanych lekarzy niemieckich, którzy już nie widzieli człowieka, tylko eksperyment. Żeby uniknąć tych niebezpieczeństw, a więc nadmiernej specjalizacji nauki (pułapki ideologii), ważny był przede wszystkim ład myślenia – zaznaczył prof. Grzegorz Kucharczyk.

Prelekcje wygłosili dziś także m.in. ks. abp. Marek Jędraszewski, metropolita krakowski czy ks. kard. Gerhard Muller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

RIRM/TV Trwam News

drukuj