By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46587031

TK: uchwała Sejmu o usunięciu skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z ustawą zasadniczą

Uchwała Sejmu w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Tak orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Wnioskiem w tej sprawie, złożonym przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, zajmował się skład trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Bogdana Święczkowskiego.

Ustne motywy wyroku przedstawił sędzia sprawozdawca, Stanisław Piotrowicz, który mówił m.in., że żaden akt prawny nie przyznaje Sejmowi kompetencji do kwestionowania w drodze uchwały kompetencji orzeczniczych sędziów Trybunału, podważania ich wyroków oraz zakazywania innym organom władzy publicznej wykonywania orzeczeń.

– Trybunał stwierdził, że normy prawne odczytywane z treści uchwały jako niezgodne z konstytucją są nieistniejące, albowiem zostały wykreowane poza kompetencjami oraz są rażąco niezgodne z zasadami podziału władz, odrębności władzy sądowniczej i niezawisłości sędziowskiej, a także z zasadą powszechnego obowiązywania ostatecznych orzeczeń TK – wskazał Stanisław Piotrowicz.

W uchwale z 6 marca Sejm zakazał wykonywania wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Uznał też, że Julia Przyłębska, która pełni funkcję prezesa TK, jest na tym stanowisku osobą nieuprawnioną. Wskazano, że jej kadencja wygasła 21 grudnia 2022 roku.

Skarżący posłowie PiS podkreślili m.in., że Sejm podejmując uchwałę naruszył zasadę legalizmu, ponieważ nie ma on kompetencji do oceny prawnej orzeczeń TK oraz nakazywania organom władzy publicznej niestosowania ostatecznych wyroków Trybunału.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl