fot. flickr.com

Tarnowskie Góry: 19-letni pacjent wybudził się ze śpiączki

19-letni mężczyzna, ofiara wypadku, wybudził się ze śpiączki w Ośrodku Rehabilitacji Leczniczej dla Osób Dorosłych w Stanie Śpiączki działającym w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach.

To pierwszy taki przypadek w ośrodku otwartym w lipcu ubiegłego roku w tym znanym specjalistycznym szpitalu rehabilitacyjnym.

19-latek trafił do „Rept” 20 listopada 2019 r. W śpiączkę zapadł po wypadku komunikacyjnym 25 września 2019 r. W rozpoznaniu stwierdzono śpiączkę nieokreśloną, rozlany uraz mózgu, następstwa urazu śródczaszkowego i stan po nagłym zatrzymaniu krążenia i skutecznej resuscytacji. Wybudził się pod koniec stycznia – poinformowała rzecznik placówki Marlena Szastok-Gazda.

„Aktualny stan pacjenta oceniamy jako dobry. Jest przytomny, odpowiada na pytania. Z asekuracją fizjoterapeuty i z pomocą balkonika jest w trakcie nauki chodu. Zdiagnozowaliśmy jednocześnie uszkodzenie percepcji wzrokowej oraz słuchowej” – powiedziała koordynator Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej Anna Blaszkowska.

Za sukces wybudzenia odpowiada zespół specjalistów Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji, w którego skład wchodzą m.in. lekarz, fizjoterapeuta, pielęgniarka, neurologopeda, neuropsycholog i opiekun medyczny. Opracowali oni, a następnie wspólnie realizowali indywidualny plan opieki nad pacjentem.

Od momentu wybudzenia 19-latek może pozostać w Ośrodku jeszcze przez 30 dni. Po upływie tego czasu decyzją rodziny wróci do domu, gdzie będzie kontynuował leczenie. Niezbędna będzie dalsza rehabilitacja wzroku i słuchu.

Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej dla Osób Dorosłych w Stanie Śpiączki uruchomiono w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” im. Gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach 1 lipca 2019 r. Podczas maksymalnie rocznej terapii specjaliści z różnych dziedzin medycyny sprawują kompleksową opiekę nad pacjentami. Miejsce przeznaczone jest dla osób dorosłych, które wskutek urazów lub chorób doświadczyły uszkodzenia mózgu, czego efektem może być m.in. stan śpiączki. Z rehabilitacji mogą korzystać osoby, u których ocena przytomności w skali Glasgow wynosi od 6 do 8 punktów oraz u których rozpoznano śpiączkę według międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10.

„Zwracamy się zarówno do rodzin, jak i lekarzy, aby w uzasadnionych przypadkach rozważyli skierowanie pacjentów do naszego Ośrodka. Kompleksowa terapia rozpoczęta w odpowiednio szybkim czasie od wystąpienia urazu oraz prowadzona przez profesjonalną kadrę medyczną może stanowić realną szansę na poprawę stanu zdrowia” – podkreśliła Anna Blaszkowska.

„Jeśli stan osoby w śpiączce jest stabilny, powinno to stanowić sygnał, że hospitalizacja w naszym Ośrodku może okazać się dobrym rozwiązaniem” – dodała lekarka.

W ramach pobytu w ośrodku przeprowadzane są takie zabiegi, jak m.in.: intensywna rehabilitacja neurologiczna, stymulacja polisensoryczna, komunikacja z pacjentem przy użyciu innowacyjnego urządzenia C-Eye i wiele innych terapii i technik manualnych wykorzystujących zaawansowane metody rehabilitacji, jak np. PNF, Bobath i Vojty. Do Ośrodka mogą zostać przyjęte osoby, u których od wystąpienia urazu minęło nie więcej niż 12 miesięcy, a w przypadku wystąpienia śpiączki nieurazowej – nie więcej niż 6 miesięcy.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl