fot. PAP/Sergei Bobylev

Tańszy węgiel

Będą dopłaty do węgla dla odbiorców indywidualnych, spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych. Program ruszy od sierpnia.

W ostatnich tygodniach węgiel stał się jednym z najbardziej pożądanych produktów. Brakuje go w wielu składach, a tam, gdzie jest dostępny, jego ceny są bardzo wysokie.

– Są miejsca, gdzie węgiel jest sprzedawany po cenie zawyżonej, cenie spekulacyjnej. Zależnie od tego, jaki jest to sortyment, może on kosztować od 2 do 3 tys. zł za tonę – przyznał pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa energetycznego, Wojciech Krawczyk.

Wzrost cen to efekt stopniowego ograniczania wydobycia węgla w Polsce oraz wprowadzenia embarga na rosyjski surowiec. W ostatnich latach trafiał on głównie do gospodarstw domowych i mniejszych ciepłowni. Był tańszy od polskiego. Odpowiedzialność za obecną sytuację opozycja zrzuca na rząd.

– 7 lat temu trzeba było zacząć stawiać na wiatraki, na fotowoltaikę, na prawdziwą dywersyfikację. (…) Dzisiaj elektrownie potrzebowałyby mniej węgla do palenia i więcej węgla byłoby dla zwykłych obywateli – przekonywał rzecznik Platformy Obywatelskiej, Jan Grabiec.

Węgiel z Rosji rząd chce zastąpić dostawami z innych krajów, które już są realizowane.

– To jest węgiel z Australii czy RPA. Mamy jeszcze parę dobrych miesięcy do sezonu zimowego, także te działania będą skuteczne. Na polskim rynku pojawi się odpowiednia ilość surowca – wskazał dr Robert Golej z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Ten węgiel będzie jednak droższy od tego ze Wschodu. Na rynku funkcjonuje też wielu spekulantów. Dlatego rząd chce, aby dystrybucją zajęły się spółki Skarbu Państwa. Równocześnie wprowadza wsparcie dla odbiorców indywidulanych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, wykorzystujących węgiel i jego pochodne do ogrzewania czy gotowania.

– Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to jest na dzisiaj 996 zł – według danych Głównego Urzędu Statystycznego jest to cena średnia za poprzedni rok – wskazała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.

Warunkiem uzyskania pomocy będzie zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tym roku pomoc rządu obejmie maksymalnie trzy tony paliwa dla odbiorców indywidualnych. Nie otrzymają oni jednak pieniędzy do ręki.

– W praktyce będzie wyglądało to tak, że przychodzimy do składu węgla czy zamawiamy surowiec przez sklep Polską Grupę Górniczą. (…) Przekazujemy zaświadczenie z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (większość obywateli to zaświadczenie już ma) i to daje nam prawo do otrzymania węgla w gwarantowanej cenie – wyjaśniła minister Anna Moskwa.

Firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach, otrzymają rekompensatę. Najpierw muszą jednak zgłosić chęć w spółce Zarządca Rozliczeń.

– Potem gromadzi dokumenty księgowe, jak przy każdej innej transakcji. (…) Z tym pakietem otrzymuje rekompensatę do wysokości 750 zł za tonę – powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska.

To od zainteresowania firm sprzedających węgiel będzie zależało powodzenie programu.

– Rozwiązanie jest bardzo dobre. Zobaczymy, w jaki sposób zareagują na to sprzedawcy – zwrócił uwagę dr Robert Golej.

Każdy, kto skorzysta z dopłat, otrzyma również bon na audyt energetyczny w ramach programu „Czyste Powietrze”. Rząd chce w ten sposób zachęcić Polaków do skorzystania z dopłat do termomodernizacji oraz wymiany źródeł ciepła.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl