fot. PAP/Radek Pietruszka

Szymon Hołownia nie wykona postanowienia TK ws. postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu

Marszałek Sejmu zapowiedział, że nie wykona postanowienia, które otrzymał od Trybunału Konstytucyjnego w sprawie postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP. Trybunał orzekł, że przepisy umożliwiające postawienie prezesa Adama Glapińskiego przed TS są niezgodne z konstytucją. Jednak Szymon Hołownia utrzymuje, że wniosek w sprawie szefa Banku Centralnego jest aktualny i będzie procedowany.

W ocenie byłego ministra finansów, Andrzeja Kosztowniaka, to kolejny przykład nieuszanowania konstytucji przez koalicję rządzącą. Temat wniosku o TS jest zastępczy i polityczny – dodał.

– Patrząc przede wszystkim na zapisy prawa – nie da się postawić za to, za co chcą postawić obecni politycy prezesa Glapińskiego przed Trybunał Stanu. Cała dyskusja jest stricte polityczna i ma służyć temu, aby trwała ta nikomu niepotrzebna dyskusja i zajmowała ludziom sposób myślenia o rzeczach najważniejszych, choćby o tym, co dzieje się w gospodarce, o bezpieczeństwie czy o takich sprawach, które są zasadnicze. Proszę zwracać uwagę, że Lewica czy PO w momencie, gdy kiedykolwiek obejmowała władzę, a nie radziła sobie z jakimś problemem, zawsze kończyło się to dyskusją o aborcji, o tematach ideologicznych. Dziś Platforma wchodzi na grunt walki z konstytucją  – wyjaśnił Andrzej Kosztownik.

Koalicja rządząca we wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Adama Glapińskiego stawia osiem zarzutów, w tym rzekomego naruszenia konstytucji i ustawy o NBP poprzez dokonywanie skupu aktywów w latach 2020-2021. Szef Banku Centralnego odpiera te oskarżenia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl