Szybki wzrost PKB Polski

Największy wpływ na wzrost gospodarczy mają obecnie rosnąca konsumpcja prywatna i ożywienie inwestycji – ocenia Krzysztof Kolany. Analityk rynków finansowych i gospodarki odniósł się do opublikowanych wczoraj wstępnych szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego na ten temat.

Wynika z nich, że polski PKB w II kwartale tego roku wzrósł o 3.9 proc licząc rok do roku oraz o 1,1 proc. licząc kwartał do kwartału.

Zdaniem eksperta w przeciągu dwóch najbliższych kwartałów dynamika wzrostu gospodarczego utrzyma się na poziomie zbliżonym do obecnego.

– Wydaje się, że w tym i następnym kwartale tempo wzrostu gospodarczego w Polsce, jest raczej niezagrożone, czyli powinniśmy obserwować dynamikę PKB zbliżoną do 4 proc. Natomiast trudno mówić co będzie dalej. Rok 2018 to jest naprawdę wciąż wielka niewiadoma. Ja bym się nie podjął prognozy, co się wydarzy w przyszłym roku. Natomiast do końca tego roku nie widać jakiś istotniejszych zagrożeń. Z tym, że cały czas z  tyłu głowy powinniśmy mieć jednak świadomość, że jesteśmy blisko, albo już minęliśmy szczyt cyklu koniunkturalnego w polskiej gospodarce. W związku z tym, trudno oczekiwać znaczącego przyspieszenia wzrostu gospodarczego – mówi Krzysztof Kolany.

Pełne dane o PKB w II kwartale GUS poda pod koniec sierpnia. Z szacunków Eurostatu wynika natomiast, że PKB w tym czasie wzrósł o 4,4 proc. licząc rok do roku i o 1,1 proc. w porównaniu do I kwartału br.

W projekcie budżetu na ten rok rząd założył, że dynamika PKB wzrośnie o 3,6 proc. Ubiegły rok zamknął się wzrostem PKB w wysokości 2,7 proc.

RIRM/TV Trwam News

drukuj