Szwedzki minister: UE zdolna przyjąć milion uchodźców rocznie

Unia Europejska jest w stanie przyjąć milion uchodźców rocznie – powiedział w piątek Reutersowi szwedzki minister sprawiedliwości i migracji Morgan Johansson. Jego zdaniem, z braku porozumienia w Unii Europejskiej, nowe zasady azylowe powinny być przyjęte większością głosów.

Europa jako kontynent musi ponieść swoją część odpowiedzialności za globalny kryzys uchodźczy (…). Unia Europejska powinna być zdolna przyjąć milion uchodźców rocznie. Jesteśmy najbogatszym kontynentem świata i jest oczywiste, że jeśli w ogóle jest ktoś, kto naprawdę może sobie z tym poradzić, to jest to Europa z 500 milionami osób” – powiedział minister z Partii Robotniczej-Socjaldemokratów.

Jego zdaniem Unia Europejska potrzebuje stałego mechanizmu rozdziału migrantów między kraje UE, systemu kwotowego zobowiązującego do przyjęcia pewnej ich liczby z obozów poza UE, oraz bardziej zharmonizowanych zasad udzielania azylu.

Szwecja przyjęła w 2015 r. 163 tys. migrantów starających się o azyl, co jest rekordem w jej historii i największym odsetkiem w UE, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę mieszkańców tego kraju wynoszącą ok. 10 mln. Do całej UE napłynęło w ubiegłym roku ok. 1,3 mln migrantów.

Johansson ujawnił, że wraz z innymi ministrami krajów nordyckich napisał list do Komisji Europejskiej z apelem o podjęcie działań przeciwko Węgrom w związku ich polityką odmawiania przyjmowania migrantów. Reuters podkreśla, że wypowiedzi ministra na ten temat stoją w sprzeczności ze stanowiskiem nie tylko Węgier, ale także innych krajów Europy Środkowej odrzucających przyjmowanie migrantów.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl