Szwedzi chcą zakupić amerykańskie Patrioty

Szwecja planuje zakup rakiet Patriot. Umowa z amerykańskim producentem może zostać zawarta w ciągu kilku tygodni. Szwedzki urząd zaopatrywania sił zbrojnych prowadzi w tej sprawie negocjacje z USA.

Po uzyskaniu zgody od rządu będzie można podpisać kontrakt. Rząd w Sztokholmie ma do 10 sierpnia czas na zatwierdzenie umowy. Kontakt na razie będzie opiewał na sumę około 10 miliardów koron szwedzkich, czyli równowartość ponad miliarda dolarów.  Umowa  zawiera opcję rozszerzenia dostaw do łącznie 300 rakiet, co zwiększyłoby całość kosztów do około 3 miliardów dolarów. Rozpoczęcie dostaw spodziewane jest w roku 2021.

W styczniu b.r. Departament Stanu USA wyraził zgodę na zakup przez Szwecję czterech jednostek ogniowych pocisków Patriot wraz z 300 pociskami.

Patrioty będą też w Polsce. Pod koniec marca minister Mariusz Błaszczak w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla naszego kraju.  Zestawy dla Polski mają być dostarczane w latach 2022-24.

TV Trwam News/PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl