Szef MSWiA odbierze meldunki dot. sytuacji po nawałnicach

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak odbierze dzisiaj w Warszawie meldunki dotyczące sytuacji w województwach dotkniętych nawałnicami – poinformowało MSWiA.

W weekend strażacy interweniowali ponad 15 tys. razy. Dodatkowo w poniedziałek do godziny 20.00 w Polsce odnotowano około 700 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz i silnego wiatru. Najtrudniejsza sytuacja była w województwie kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i pomorskim.

Od piątku przez trzy dni pracowało prawie 54 tys. strażaków PSP i OSP.

– Strażacy cały czas pracują i na bieżąco usuwają skutki nawałnic. Aktywnie działamy, pomagamy poszkodowanym i zabezpieczamy miejsca najbardziej dotknięte przez burze i wichury – powiedział rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

– W wielu miejscach pracują agregaty, które zasilają m.in. stacje uzdatniania wody i miejsca, gdzie wymagane jest zasilanie z uwagi na konieczność produkcji – podkreślił rzecznik PSP.

W wyniku nawałnic zginęło sześć osób (pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce), a około 50 zostało rannych. Silny wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 3 tys. domów, w tym ponad 2 tys. mieszkalnych.

W poniedziałek MSWiA poinformowało, że minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o przyznaniu pieniędzy rodzinom poszkodowanych w nawałnicach. Łączna kwota, która będzie wypłacona to prawie 31 mln zł. Środki trafią do ponad 6 tys. rodzin.

Osoby poszkodowane w wyniku wichur i nawałnic mogą zgłaszać się po zasiłek do 6 tys. zł, który nie będzie rozliczany. Poszczególne samorządy zbierają takie informacje z terenu, przekazują je wojewodom, a ci następnie zgłaszają to do MSWiA.

Dodatkowo jest możliwość otrzymania pomocy w wysokości do 20 tys. na remonty domów. Pieniądze te są rozliczane na podstawie faktur i oświadczeń, ale bez opinii rzeczoznawcy. Taka opinia jest wymagana, gdy poszkodowani ubiegają się o wyższą pomoc na remont domu – w wysokości do 100 tys. zł.

RIRM/PAP

drukuj