PAP/Piotr Polak

Szef MON: Wprowadzamy klarowny system dowodzenia

Przygotowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z ośrodkiem prezydenckim propozycje zmian w Systemie Kierowania i Dowodzenia armią pozwolą wprowadzić klarowne reguły – powiedział w środę w Nowej Dębie minister obrony Mariusz Błaszczak. Obecnemu systemowi zarzucił, że tworzy chaos kompetencyjny.

„Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem – prezydenta, rządu PiS (…), stąd zwiększenie nakładów na obronność i podpisanie umowy na zestawy obrony powietrznej Patriot (…). Ale drugim elementem, obok nowoczesnego sprzętu, obok liczniejszego Wojska Polskiego, jest klarowny System Kierowania i Dowodzenia. To, co mamy dziś, co zostało wprowadzone za czasów koalicji PO-PSL, to system tworzący chaos kompetencyjny. Odchodzimy od tego, ustanawiamy bardzo klarowne reguły” – wskazał Mariusz Błaszczak.

Jak mówił minister, w proponowanym systemie „szef Sztabu Generalnego będzie pierwszym żołnierzem Rzeczpospolitej”.

„Dziś jest na równi z innymi dowódcami. To szefowi Sztabu Generalnego będą podlegać dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych” – dodał.

Szefowi SGWP ma podlegać także szef Inspektoratu Wsparcia.

Szef resortu obrony podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej, które mają status odrębnego rodzaju sił zbrojnych, do czasu ich sformowania będą pod bezpośrednim nadzorem ministra obrony.

Mariusz Błaszczak zapewnił, że nowy system spełni najwyższe standardy NATO, wprowadzi jasne reguły i wyznaczy konkretny zakres odpowiedzialności.

Minister obrony narodowej wyraził przekonanie, że Parlament szybko przyjmie proponowane zmiany w ustawach o urzędzie ministra obrony i o powszechnym obowiązku obrony, tak by prezydent mógł podpisać nowelizację jeszcze w tym roku.

PAP/RIRM

drukuj