fot. PAP/Paweł Supernak

Szef MON: Uczcijmy Święto Niepodległości szacunkiem dla munduru

Szef MON Mariusz Błaszczak zaapelował, by w Narodowe Święto Niepodległości okazywać szacunek dla wojskowego munduru. Poinformował ponadto, że zdecydował, by tegoroczne święto było również Dniem Szacunku dla Munduru.

„Uczcijmy Święto Niepodległości z szacunkiem dla munduru” – wezwał Mariusz Błaszczak w wystąpieniu zamieszczonym w poniedziałek na stronie MON.

„Na przestrzeni dziejów zmieniało się oblicze wojen, w których żołnierze Wojska Polskiego bronili naszej ojczyzny. (…) Formuła konfliktów się zmienia, ale polski żołnierz jest taki sam. Niezmiennymi pozostają jego morale, honor, postawa, troska o bezpieczeństwo Polski i Polaków. Te wszystkie wartości symbolizuje mundur, dlatego dziś wzywam do okazywania szacunku tym, którzy w mundurach służą nam wszystkim” – powiedział minister.

Dlatego – jak dodał – podjął decyzję, aby „tegoroczne Święto Niepodległości było również Dniem Szacunku dla Munduru”.

Szef MON zapowiedział, że w ramach obchodów obu świąt, 10 listopada odbędzie się capstrzyk przy pomniku Józefa Piłsudskiego przed Dowództwem Garnizonu Warszawa.

11 listopada, po głównych uroczystościach, które rozpoczną się w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza, zaplanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP. W 103 salach tradycji jednostek wojskowych w kraju przygotowano spotkania z żołnierzami. Będzie tam można obejrzeć sprzęt i mundury.

„Ta liczba symbolizuje 103 lata od odzyskania niepodległości” – powiedział Mariusz Błaszczak.

W przededniu święta, 10 listopada, w Sejmie zostanie także otwarta specjalna wystawa „Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru”.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl