fot. PAP

Szef MON jedzie z wizytą do Chorwacji 

Nadchodzące szczyty Rady Europejskiej i NATO, zagrożenia na wschód i południe od sojuszu oraz współpraca dwustronna będą w czwartek tematami rozmów wicepremiera, ministra obrony Tomasza Siemoniaka w Chorwacji.

„Podkreślę współpracę naszych wojsk specjalnych, mam nadzieję, że w toku jutrzejszych rozmów w Zagrzebiu uda się te kwestie rozszerzyć na inne rodzaje sił zbrojnych” – powiedział Siemoniak w środę PAP.

Dodał, że rozmowy będą też dotyczyć zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej i zaplanowanego na lipiec przyszłego roku szczytu NATO w Warszawie.

Inne tematy to sytuacja na Bałkanach i kwestia rozszerzenia sojuszu do członkostwa, w którym aspirują Czarnogóra i Macedonia. „Tu Chorwacja jest dla nas bardzo istotnym partnerem” – zaznaczył szef MON. „Blisko współpracujemy politycznie, zwłaszcza że przystąpienie Chorwacji do NATO i UE nastąpiło w ostatnich latach, Polska bardzo mocno wspierała te procesy. Wytworzyła się bliska relacja i współpraca. Widzimy w Chorwacji dobrego partnera do różnych przedsięwzięć dwustronnych” – dodał.

Obok rozmów z ministrem obrony Ante Kotyromanoviciem w programie wizyty Siemoniaka jest spotkanie z wicepremier, minister spraw zagranicznych i europejskich Vesną Pusić. „Rozmowy będą się koncentrować wokół najważniejszych tematów – kryzys ukraińsko-rosyjski, Państwo Islamskie.

Chcemy być w stałym kontakcie z sojusznikami” – dodał Siemoniak, przypominając, że w ubiegłym tygodniu w Warszawie byli ministrowie obrony Niemiec i Belgii, a w środę minister obrony Hiszpanii.

PAP

drukuj