fot. PAP/Adam Warżawa

Szef BBN: Zmiany w BOR są przygotowywane od dłuższego czasu

Zapowiedziana w sobotę reforma Biura Ochrony Rządu przygotowywana jest od dłuższego czasu, a BOR powinno być służbą elitarną – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Jak dodał, istotne jest też wzmocnienie szefa tej jednostki.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w sobotę, że projekt dot. zmian w BOR jest gotowy w wersji roboczej i w ciągu miesiąca będzie można myśleć o przekazaniu go do uzgodnień wewnątrzresortowych, a może i zewnętrznych.

Zdaniem opozycji PiS miał półtora roku na zmiany w Biurze. Odnosząc się do tej narracji Paweł Soloch mówił dziś na antenie TVP, że zmiany są przygotowywane nie od dziś.

– Te zmiany zostały zapowiedziane na konferencji pana ministra Błaszczaka. One są przygotowywane od dłuższego czasu. BOR jest elitarną służbą, dobrze by było, żeby – i jak rozumiem, taka jest intencja autorów tej reformy – żeby tę służbę rzeczywiście uczynić elitarną. To są ludzie, którzy chronią najważniejsze osoby w państwie, ludzie którzy sprawdzili się w czasie ubiegłorocznych wielkich wydarzeń – szczyt NATO, spotkania młodzieży (ŚDM – red.). Krytyka BOR w kontekście tego wypadku wydaje się nieuzasadniona – ocenił szef BBN.

Paweł Soloch podkreślił też, że w poprzednich latach reform w BOR nie dokonano. W tej chili jest wola ze strony rządu, są prowadzone konkretne przygotowania i ta reforma będzie przeprowadzona – zaznaczył.

RIRM

drukuj