fot. Mateusz Marek / Nasz Dziennik

J. Zieliński: Kondycja SOP jest dużo lepsza niż BOR

Kondycja Służby Ochrony Państwa jest dużo lepsza niż Biura Ochrony Rządu – zapewnił Jarosław Zieliński, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Polityk odniósł się w ten sposób na antenie Radia Maryja do krytycznych opinii na temat funkcjonowania służby, która zajmuje się ochroną VIP-ów.

Negatywnie na temat SOP-u wypowiada się gen. Andrzej Pawlikowski, były szef BOR. W jego ocenie w służbie pojawiają się słabe elementy. Ostrzega wręcz, że mogą zginąć ludzie.

Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA, zwraca uwagę, że przez lata BOR był niedoinwestowany. Dziś rząd nadrabia zaległości z poprzednich lat. Polityk podkreślił, że ocena SOP przez gen. Andrzeja Pawlikowskiego jest niesprawiedliwa.

– Jej kondycja jest zdecydowanie lepsza niż Biura Ochrony Rządu, co do tego nie ma wątpliwości. Potencjał kadrowy jest większy, a także nie ma zaległości finansowych. Oczywiście trzeba dalej tę formację rozwijać. Należy przyjmować i szkolić nowych funkcjonariuszy, bo zadań jest sporo – zaznaczył Jarosław Zieliński.

BOR został przekształcony w SOP na początku ubiegłego roku. Dziś w Służbie Ochrony Państwa pracuje ponad 2 tys. osób. Docelowo ma mieć ponad 3 tys. funkcjonariuszy.

RIRM

drukuj