Minister przedstawi wyniki audytu w BOR dot. wypadku prezydenta

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak przedstawi dziś informację o wynikach audytu w BOR w związku z wypadkiem prezydenckiej limuzyny. Szef resortu przekaże szczegóły posłom z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Przypomnijmy; do zdarzenia z udziałem prezydenckiej limuzyny doszło 4 marca b.r. na autostradzie A4. W pojeździe pękła opona. Nikomu nic się nie stało. Przyczyny wypadku obok Prokuratury bada policja i Biuro Ochrony Rządu.

Eksperci z mechanoskopii i z zakresu badań wypadków drogowych uznali, że jego przyczyną było najechanie na leżący na jezdni płaski przedmiot.

Poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, mówi, że posiedzenie ma rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tą sprawą.

Dzisiaj mamy nowe informacje i ustalenia śledczych mówiące o tym, że opona została przebita wskutek najechania na twardy przedmiot. Zapewne pytania do ministerstwa padną o to jakie były okoliczności tego wypadku, ale też jakie procedury były stosowane w Biurze Ochrony Rządu. Są to ważne pytania, bo one powinny dać odpowiedź ministrowi, jak głębokie powinny być zmiany w służbach specjalnych czy chociażby w Biurze Ochrony Rządu. Zapewne po tych odpowiedziach i po tej dyskusji będziemy mogli jeszcze wiele więcej się dowiedzieć – wskazuje Arkadiusz Czartoryski.

Wcześniej media informowały, że „BOR świadomie naraził prezydenta na niebezpieczeństwo”. W limuzynie najważniejszej osoby w państwie założono oponę wycofaną z użycia. Pojawiały się też medialne informacje, że Biuro dwa dni przed wypadkiem z udziałem prezydenta dostało sygnał o przygotowywanym na szefa państwa zamachu.

RIRM

drukuj