fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Posiedzenie sejmowej komisji finansów w sprawie GetBack

Sejmowa komisja finansów zajmuje się odpowiedzą resortu sprawiedliwości na dezyderat ws. nadużyć i nieprawidłowości zidentyfikowanych w postępowaniu wobec GetBack S.A.

Osoby poszkodowane w wyniku tzw. afery GetBack skarżą się na opieszałość państwa – ich zdaniem organy władzy nie podejmują stanowczych działań. Podczas posiedzenia wiceminister finansów Leszek Skiba przedstawia odpowiedź resortu na dezyderat dot. skupowania portfeli wierzytelności powyżej wyceny.

W drugiej połowie 2017 roku, gdy sytuacja GetBacku pogarszała się, spółka na zakup portfeli wydała 642 mln zł; 70 proc. trafiło do kontrolowanych przez państwo Alior Banku, PKO BP i Banku Pekao. Szczególnie podejrzana jest transakcja z ostatnim bankiem – informował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chodzi o tzw. podejrzenie, że GetBack mógł kupować portfele po zawyżonych cenach mówił Artiom Bujan, prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A.

– Tak naprawdę mógł w ten sposób przepalać nasze pieniądze, ponieważ pieniądze obligatariuszy trafiały tak naprawdę w taki sposób – my uważamy – nieuprawniony, że pieniądze z np. Idea Banku przenikały do spółki GetBack. Na ten moment te pieniądze są niemożliwe do odzyskania, a za te środki finansowe GetBack miał kupować portfele. GetBack przepłacał znacznie za te portfele i chcemy właśnie zapytać się, czy jest w ogóle jakieś postępowanie karne w tym zakresie prowadzone i na jakim jest etapie, czy coś zostało w tej kwestii wyjawione – powiedział Artiom Bujan.

Obecnie do prokuratury wpłynęło ponad 220 wniosków o podjęcie działań cywilnych. Chodzi o pozwy o zapłatę całej utraconej kwoty w tym od Idea Bank S.A.

Obligatariusze apelowali o powiększenie składu osobowego zespołu prokuratorów-cywilistów, którzy zajęliby się wnioskami. I ten temat także zostanie poruszony w czasie dzisiejszego posiedzenia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj