fot. bbn.gov.pl

P. Soloch: W przyszłym tygodniu w Warszawie spotkanie przedstawicieli Pentagonu z MON

W przyszłym tygodniu w Warszawie przedstawiciel Pentagonu spotyka się z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej; to będzie druga runda rozmów w sprawie „Fortu Trump” – poinformował w sobotę w radiowej Trójce szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Jak zaznaczył Paweł Soloch, hasło „Fort Trump”, które padło podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie, zdynamizowało rozmowy polsko-amerykańskie na temat obecności amerykańskich wojsk w Polsce.

„W przyszłym tygodniu odbędzie się druga runda rozmów szczegółowych tutaj, w Warszawie. Przyjedzie przedstawiciel Pentagonu i będzie spotykał się z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej (…). Będą też obecni przedstawiciele prezydenta (Dudy – PAP) przy tych rozmowach” – poinformował Paweł Soloch. Dodał, że do spotkania ma dojść w połowie tego tygodnia.

„Poczekajmy na rezultaty, ale w naszym przekonaniu sprawy idą w dobrym kierunku” – ocenił szef BBN. Jego zdaniem obecność wojsk amerykańskich w Polsce systematycznie wzrasta.

„Ta obecność dzieje się w powiązaniu ze strukturami NATO (…). Po jesiennej wizycie prezydenta sprawy nabrały przyspieszenia, bo o tym się mówi od dłuższego czasu” – stwierdził Paweł Soloch.

Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu. Polska zabiega o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą „Fort Trump”.

PAP/RIRM

drukuj