fot. PAP/Marcin Obara

Szczyt NATO ma ustabilizować sytuację na wschodzie i południu

Szczyt NATO w Warszawie ustabilizuje sytuację na wschodzie i południu – powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Za tydzień w stolicy odbędzie się szczyt Sojuszu.

Szef MON-u podkreślił, że w perspektywie ostatnich wydarzeń w Unii Europejskiej, nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie NATO jest strukturą, gwarantująca państwom i narodom rzeczywiście skuteczne bezpieczeństwo.

– Przez wiele lat Polska była w NATO – NATO wreszcie będzie w Polsce. Zakładamy, że ta zasadnicza zmiana, którą przygotowywaliśmy przez ponad pół roku, dokona się w postaci decyzji głów państw największego szczytu NATO, jaki miał dotychczas miejsce. Zarówno pod względem liczb, jak i decyzjami, przełomowością tych decyzji. Na flance wschodniej wreszcie staną na stałe siły naszych sojuszników – powiedział Antoni Macierewicz.

Pytany o relacje NATO z Rosją minister Antoni Macierewicz powiedział, że z tym państwem można i należy rozmawiać, ale „z pozycji podjętych decyzji” i odstraszania przed nierozważnymi krokami.

Wczoraj ministerstwo obrony Kanady poinformowało, że wyśle kontyngent, który będzie stanowił trzon jednego z czterech wielonarodowych batalionów, jakie NATO planuje rozmieścić na wschodniej flance Sojuszu. Wcześniej takie deklaracje złożyły Niemcy, USA i Wielka Brytania.


RIRM

drukuj