fot. PAP/EPA

Szczyt G20 w Rzymie

Pod hasłem „Ludzie, planeta, dobrobyt” w Rzymie rozpoczyna się dziś dwudniowy szczyt G20. Uczestniczy w nim m.in. prezydent USA, Joe Biden.

Prezydent USA przybył do Włoch w nocy z czwartku na piątek. Po godz. 02.00 wylądował na lotnisku w Rzymie.

Przywódca USA spotkał się z prezydentem Włoch, Sergio Mattarellą, oraz premierem Mario Draghim. Wczoraj wieczorem rozmawiał również z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem.

– Pozwólcie mi stwierdzić, że nie mamy starszego, ani bardziej lojalnego, ani bardziej przyzwoitego sojusznika niż Francja – mówił Joe Biden.

Spotkanie obu prezydentów miało szczególne znaczenie w kontekście kryzysu w relacjach Francji z USA i Australią. Doszło do niego we wrześniu, gdy Joe Biden poinformował, że w ramach zawartego sojuszu USA i Wielka Brytania pomogą Australii zbudować jej własne okręty podwodne. Dla Francji oznaczało to koniec wartego ponad 40 mld dolarów kontraktu zawartego przez Paryż z Canberrą.

– To, co wyjaśniliśmy, to znaczenie europejskiej strategii Indo-Pacyfiku i nasza chęć współpracy w regionie – powiedział Emmanuel Macron.

Dziś obaj prezydenci biorą udział w rozpoczynającym się dwudniowym szczycie przywódców państw tworzących G20 – nieformalną grupę skupiającą największe gospodarki świata. Później prezydent Joe Biden poleci do Glasgow w Szkocji na konferencję klimatyczną COP26, która rozpocznie się w poniedziałek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl