PAP/EPA

USA:  Pensylwania zatwierdziła wynik wyborów prezydenckich; wygrał tam J. Biden

Władze Pensylwanii zatwierdziły we wtorek wynik amerykańskich wyborów prezydenckich na swoim terenie. W tym jednym z kluczowych stanów w wyścigu do Białego Domu Demokrata Joe Biden wygrał z Republikaninem Donaldem Trumpem o ponad 80 tys. głosów.

Sekretarz stanu Pensylwania Kathy Boockvar certyfikowała wyniki stanowe po zatwierdzeniu rezultatów głosowania we wszystkich 67 hrabstwach. Gubernator Tom Wolf poinformował na Twitterze, że podpisał już stosowny dokument w tej sprawie.

Zgodnie z końcowymi wynikami przewaga Joe Bidena nad Donaldem Trumpem wyniosła w zapewniającej 20 głosów elektorskich Pensylwanii 80 055 głosów.

Zespół prawników Donalda Trumpa bezskutecznie próbował zablokować certyfikacje wyników w Pensylwanii, pisząc w skargach wyborczych o nieprawidłowościach w głosowaniu. W poniedziałek Sąd Najwyższy Pensylwanii odrzucił wniosek sztabu Republikanina o nieuwzględnianie kart do głosowania, które zawierały drobne błędy techniczne.

„Prezydent Donald Trump wyczerpał wszystkie możliwe prawne możliwości zakwestionowania wyniku wyścigu prezydenckiego w Pensylwanii” – przekazał w oświadczeniu w weekend senator Republikanów z tego stanu Pat Toomey.

Z kluczowych stanów zatwierdzono już wygrane Joe Bidena m.in. w Michigan, Georgii i Nevadzie.

W poniedziałek mija termin na certyfikowanie rezultatów w Arizonie, a dzień później zakończy się prawdopodobnie procedura ponownego przeliczania głosów w Wisconsin.

W amerykańskich wyborach prezydenckich Joe Biden poszerzył w porównaniu z 2016 rokiem stan posiadania Demokratów o Michigan, Wisconsin, Pensylwanię, Arizonę oraz Georgię. W rozkładzie głosów elektorskich wygrał z Donaldem Trumpem 306-232.

Ostatecznie wyłaniające amerykańskiego prezydenta Kolegium Elektorskie głosować będzie w USA 14 grudnia, Kongres powinien zatwierdzić te wyniki 6 stycznia. Z uwagi na przewagę Joe Bidena procedura prowadząca do jego zaprzysiężenia 20 stycznia uznawana jest za formalność.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl