fot. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin: Tarpan i Ocelot zasilą flotę lodołamaczy

W Szczecinie odbył się chrzest nowych lodołamaczy. Tarpan i Ocelot zasilą flotę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Jednostki wezmą udział w najbliższych akcjach lodołamania.

Dla utrzymania i bezpieczeństwa rzek są to jednostki o zasadniczym znaczeniu. Jednostki, które mają i będą odgrywać nieoceniona rolę pod kątem bezpieczeństwa – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Marek Gróbarczyk.

Dodał, że jednostki te będą strzegły międzynarodowego szlaku żeglugowego, który zaczyna się w Szczecinie i łączy z siecią dróg śródlądowych, wchodząc w system korytarza Bałtyk-Morze Północne.

https://twitter.com/marekgrobarczyk/status/1456299290205331458

Te lodołamacze będą stały na straży i będą przygotowywały szlak żeglugowy, który jest priorytetowy. On otwiera cały proces udrażniania polskich rzek, a więc przywracania żeglugi śródlądowej – podkreślił Marek Gróbarczyk.

Nowe lodołamacze zastąpią dwie wysłużone jednostki – „Świstaka” (rocznik 1969) oraz „Ogara” (rocznik 1970), które przez ponad 50 lat brały udział w akcjach lodołamania.

Mamy obecnie we flocie dziesięć jednostek. Dwie przechodzą na emeryturę, a osiem będzie brać udział w akcji operacyjnej na Odrze. Już w grudniu będziemy informować o stanie przygotowań do sezonu zimowego – wskazał dyrektor Wód Polskich w Szczecinie, Marek Duklanowski.

Dwa nowe lodołamacze wybudowane zostały w stoczni Shipbulding w Gdańsku. Ich matkami chrzestnymi zostały Katarzyna Lubiak i Katarzyna Figlewicz.

Lodołamacze mają rozbudowane wyposażenie w znacznym stopniu zautomatyzowane i układ napędowy zapewniający świetna manewrowość. To powoduje duży komfort dla załogi, jeśli chodzi o część, w która będą spędzali część swojego życia – odrzekł wiceprezes stoczni remontowej Shipbulding, Dariusz Jaguszewski.

Tarpan i Ocelot to jednostki liniowe, służące do poszerzania rynny wybitej przez lodołamacze czołowe. Mają usprawniać spływ kry wzdłuż rzeki.

Koszt budowy dwóch lodołamaczy dla Wód Polskich w Szczecinie to ponad 30 milionów złotych, z czego większość stanowi dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach Funduszu Spójności.

GALERIA:

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl