PAP/EPA

Szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali oświadczenie dotyczące współpracy

W Budapeszcie odbyło się spotkanie  szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Republiki Korei Południowej. Podczas spotkania politycy podpisali wspólne oświadczenie dotyczące najbliższej współpracy.

Oświadczenie dotyczące najbliższej współpracy podpisali premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji oraz prezydent Korei Południowej Mun Dze-in.

– Kraje Grupy Wyszehradzkiej to najważniejszy partner – patrząc razem – dla Korei Południowej w UE. Blisko 30 proc. całego eksportu Korei do UE wchodzi do naszych krajów, do Grupy Wyszehradzkiej. Jesteśmy gospodarkami otwartymi i takiej otwartości oczekujemy także od naszych partnerów – powiedział Mateusz Morawiecki.

Takie samo stanowisko wyraził prezydent Korei Południowej.

– Kraje V4 są nowo powstającym centrum produkcyjnym w Europie i drugim co do wielkości partnerem handlowym oraz największym miejscem inwestycji dla Korei Południowej w Unii Europejskiej. Znajduje się tu ponad 650 koreańskich firm i powstają inne obiecujące branże przyszłości, które są głównymi siłami napędowymi naszej dwustronnej współpracy, która się zacieśnia  – mówił Mun Dze-in.

Uczestnicy spotkania zobowiązali się także do pracy mającej na celu dalsze wzmocnienie wymiany handlowej oraz inwestycji, szczególnie w nowe technologie.

– Korea Południowa jest znana z tego, że jest w czołówce innowacji technologicznych, a my też byśmy chcieli, jako Grupa Wyszehradzka, to wykorzystać. Kraje V4 „zapisały się do wyścigu” o nowy podział mocy produkcyjnych na świecie po pandemii COVID-19 – oznajmił Viktor Orban, premier Węgier.

Oprócz tego, przedstawiciele V4 rozmawiali z prezydentem Korei Południowej na temat klimatu czy kryzysu energetycznego.

– Na naszym spotkaniu z prezydentem Korei Południowej dyskutowaliśmy o kwestiach klimatu, wyzwaniach związanych z klimatem. Poruszyliśmy także ostatnie kwestie związane ze wzrostem cen gazu, manipulacją cen gazu przez Gazprom, ryzykiem z tym związanym i z kryzysem energetycznym z jakim mamy do czynienia – odrzekł Mateusz Morawiecki.

Premier Polski zaapelował podczas spotkania, aby KE dokładnie sprawdziła manipulacje cenowe Gazpromu i manipulacje cenowe na rynku ETS.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że to nie ostatnie spotkanie w takim składzie.

– W najbliższych miesiącach będą kolejne tego typu spotkania. Te wydarzenia pokazują, że Grupa Wyszehradzka, jako obszar najbardziej rozwijający się gospodarczo w UE, jest atrakcyjny nie tylko w ramach UE, ale także dla dużych partnerów gospodarczych z grupy G20 – poinformował Piotr Müller.

Po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki odbył prywatne rozmowy z Viktorem Orbanem i prezydentem Mun Dze-inem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl