Sytuacja na Ukrainie wciąż jest napięta

Rosja dalej próbuje zdestabilizować sytuację na Ukrainie. Rząd w Kijowie nie wyklucza wprowadzenia stanu wojennego. Tymczasem amerykański Departament Obrony uważa, że ruchy rosyjskich wojsk na Krymie i w pobliżu granic z Ukrainą nie są oznaką przygotowań do inwazji.

Od ostatniego miesiąca nasilają się walki w Donbasie. Mimo porozumień z Mińska na froncie dochodzi do starć. Sytuację pogarszają działania Rosji. Moskwa zwiększyła swoje siły na bezprawnie zaanektowanym Krymie. W ostatnich dniach rosyjska marynarka wojenna i wojska lądowe przeprowadziły tam także ćwiczenia logistyczne – mówi wiceminister obrony Rosji Dmitrij Bułgakow.

Ćwiczyliśmy żołnierzy wspierających oddziały, którzy wywiązują się ze swoich zadań. Gdy wypełnili swoje zadania dostarczyliśmy wszystkie środki materialne i pomoc techniczną dla nich, pod warunkiem pomocy w naprawach i przywróceniu broni i pojazdów wojskowych, aby umieścić ich z powrotem do walki – wyjaśnia Dmitrij Bułgakow.

Takie ruchy ze strony Rosji budzą obawy w Kijowie. Ukraiński rząd mówi głośno o możliwości wprowadzenia stanu wojennego, a jest to możliwe w dwóch sytuacjach – wskazuje prof. Walenty Baluk.

– Albo otwartej agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, albo na potrzeby wewnętrzne ze względu na rywalizację różnych ugrupowań na Ukrainie, albo rywalizację oligarchów przed wyborami parlamentarnymi czy prezydenckimi na Ukrainie – mówi prof. Walenty Baluk.

Profesor podkreśla, że Ukrainę można łatwo zdestabilizować. Wystarczy włączyć politykę międzynarodową w jej rozgrywki wewnętrzne. Byliśmy tego świadkami w trakcie dwóch rewolucji z 2004 r. i 2013 r. W ocenie prof. Baluka, Rosja chce kontrolować całą Ukrainę, natomiast jeżeli nie ma takiej możliwości, to dąży do destabilizacji sytuacji, np. w regionie donieckim, albo właśnie w regionie charkowskim, albo w regionie odeskim.

Siły Rosji otaczają Ukrainę, a to dogodna pozycja do zajęcia Kijowa. Takich obaw nie przejawia amerykański Departament Obrony. Zdaniem Pentagonu, koncentracja sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą to „długoterminowy trend”, będący odpowiedzią na dążenia do rozszerzenia NATO na wschodniej flance.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl