fot. PAP

System liczący głosy okazał się niesprawny

Państwowa Komisja Wyborcza przyznała w nocy, że ma kłopoty z funkcjonowaniem systemu informatycznego. W związku z tym, dotychczas ustalono cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów.

Po zamknięciu komisji wyborczych, kiedy do PKW zaczęły spływać dane, system komputerowy zliczający głosy zaczął szwankować. Użytkownicy z części komisji obwodowych mieli problemy z zalogowaniem i wprowadzeniem danych do systemu.

Następnie w systemie ujawnił się inny problem – choć informacje z komisji obwodowych spływają do PKW bez przeszkód, to nie ma możliwości wydruku części protokołów z niektórych komisji obwodowych.

Kazimierz Czaplicki, sekretarz PKW, powiedział po godz. 6 rano, że ten problem został już wyeliminowany. Zapowiedział analizę systemu informatycznego.

– Pojawił się błąd uniemożliwiający wydruk protokołów. Został on wyeliminowany. Zresztą – jak widać – przyrasta liczba gmin i wójtów, gdzie wybrano rady i wójtów. System cały czas jest doskonalony. Mamy nadzieję, że zostanie tak udoskonalony, że będzie go można wykorzystywać do przyszłych akcji wyborczych. W tej chwili to wszystko co mam do powiedzenia. Niewątpliwie dokonamy wszechstronnej analizy przyczyn i skutków. Sądzę, że raport powstanie po wyborach – powiedział Kazimierz Czaplicki.

W związku z problemami, dotychczas ustalono cząstkowe nieoficjalne wyniki w 85 gminach i miastach. W wyborach do rady gmin – znane są cząstkowe wyniki jedynie z 39 rad. W ogóle nie ustalono natomiast wyników do rad powiatów i sejmików samorządowych.

Sondażowe wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich wskazują na zwycięstwo PiS nad PO. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała 31,5 proc. poparcia a PO 27,3 proc. Na trzeciej pozycji z wynikiem 17 proc. jest PSL, a na czwartej SLD, które miało uzyskać 8,8 proc. głosów.

RIRM

drukuj