Syryjska Koalicja Narodowa weźmie udział w rozmowach

Wspierana przez Zachód opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa zadeklarowała w sobotę, że weźmie udział w rozmowach pokojowych w Szwajcarii, które mają utorować drogę do zakończenia blisko trzyletniego krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii.

Poinformowało o tym działające w Stambule biuro prasowe Koalicji. Określane jako „Genewa 2” międzynarodowe negocjacje z przedstawicielami prezydenta Syrii Baszara el-Asada mają się rozpocząć w środę w Montreux w Szwajcarii.

Spośród 73 uczestniczących w głosowaniu członków Koalicji 58 opowiedziało się za uczestniczeniem w negocjacjach, a 14 było przeciw. Wcześniej 44 innych członków postanowiło nie brać udziału w głosowaniu.

Zachodni i arabscy sponsorzy Koalicji konsekwentnie domagali się od niej, by wzięła udział w negocjacjach. Jednak wielu syryjskich opozycjonistów wzbraniało się przed zgodą na to, wskazując, iż szanse na jakikolwiek pozytywny wynik rozmów są niewielkie, a zasiadanie przy jednym stole z funkcjonariuszami reżimu Asada może ostatecznie podkopać polityczną wiarygodność Koalicji u Syryjczyków.

Jak się szacuje, trwająca od lutego 2011 roku konfrontacja syryjskich sił rządowych z rebeliantami spowodowała już ponad 130 tys. ofiar śmiertelnych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl